Azerbaycan ve Ermenistan Savaş Esirlerini Takas Edecek

MOSKOVA– Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in daveti üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Rusya’nın güney kenti Astrahan’da bir araya geldi. Ermenistan’ın işgal ettiği Azeri topraklarında barış sağlamak için bu yıl üçüncü kez toplanan liderler savaş esirlerinin takası konusunda anlaştı. Görüşme sonrası açıklamada bulunan Medvedev, savaş esirlerinin takası ve çatışmalarda ölen Azeri ve Ermenilerin cesetlerinin değişimi konusunda anlaşma sağlandığını söyledi.

Medvedev’in öncülüğünde liderler delegasyonlar dahil olmadan dar çerçevede zorlu konuları müzakere ediyor. Zirve öncesi basına görüntü veren liderler herhangi bir açıklamada bulunmazken, Medvedev’in neşeli hali dikkatten kaçmadı. Liderler Yukarı Karabağ’ın statüsü, Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları boşaltması ve göçmenlerin tekrar evlerine dönüşü ile ilgili süreci de ele aldı. Liderlerin görüşmesi öncesi sınır bölgesinden sıcak çatışma haberleri geldi.

Sözde Yukarı Karabağ Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada sabah saatlerinde sınır bölgesinde bir Azeri askerin açtığı ateş sonucu 20 yaşındaki Yukarı Karabağlı asker Arut Grigoryan’ın öldüğünü açıkladı. Azerbaycan, Ermenistan tarafından açılan ateşe karşılık verildiğini ifade ederek kendisini savunurken, sınır bölgelerinde yaşanan karşılıklı ihlaller sonucunda her yıl onlarca asker yaşamını yitirmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde yaşanan olayın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) ateşkes bölgesinde denetimleri artırma yönündeki kararının ardından gelmesi dikkat çekti.

Ermenistan’ın 1988 yılında başlattığı ve 1994’te imzalanan ateşkese kadar süren savaş sonucunda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edildi. 30 bin kişinin yaşamını yitirdiği savaş sonrası 1 milyondan fazla Azeri de göçmen konumuna düştü. AGİT bünyesinde bölgede soruna çözüm bulabilmek için oluşturulan Minsk Grubu (Rusya, ABD ve Fransa) çalışmalarını sürdürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.