Baba Sevgisinden Yoksun Çocuk Özgüvensiz Büyüyor

ANTALYAUzmanlar, baba sevgisinden yoksun büyüyen çocukların kendine özgüvenlerinin eksik olduğunu belirtiyor. Sempati Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi psikologu Dr. Ramazan Özarslan, çocuklarda 6 yaşından sonra anne ile babayı tanımanın eşit hale geldiğini ifade etti. Çocukların 3 yaşına kadar annelerine düşkünlüğünün ileri seviyede olduğunu belirten Dr. Ramazan Özarslan, 6 yaşından sonra çoçuğun yetişmesinde baba rolünün ön plana çıktığını söyledi. Ramazan Özarslan, annenin sevgi ve şefkati, babasının ise gücü temsil ettiğini kaydetti.

Özarslan, “Baba gücü temsil eder. Özellikle çocuklar küçük yaşta arkadaşlarıyla kavga ederken ‘benim babam senin babanı döver’ derler. Aslında bu söz çocuğun gözünde babasının ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir. Çocuğun yetişmesinde 6 yaşından sonra baba rolü daha ön plana çıkıyor. Baba sevgisiyle büyüyen çocukların kendine özgüvenleri tam oluyor. Özgüvenleri tam olunca çevreyle uyumlu oluyorlar. Baba ölünce erkek çocuklarda baba figürünü dayı tamamlar. Kız çocuklarında ise babanın yerini hiç bir akraba tutmaz. Kız çocukları babalarına çok düşkün olurlar. Babalarını kaybetmek istemezler. Kız çocuklarında babalarının boşluğunu dolduracak hiç bir figür yoktur.” diye konuştu.

Özarslan, kız ve erkek çocuklarının babalarının kendilerinin omuzlarının üstünde taşımasından çok mutlu olduklarını belirtti. Hale Anadolu’da bazı yanlış adetlerden ötürü babaların çocuğunu kucağına alıp sevemediğine dikkat çeken Özarslan babaların çocuklarını, 0-3 yaş arasında kucağında, 3-6 yaş arasında saçını okşayarak, öperek, bağrına basarak, 13 yaşından sonra uzaktan kontrollü sevmesi gerektiğini söyledi.

Çocukların yetişmesinde anne ile babanın rolünün bir elmanın yarısı gibi olduğunun altını çizen Özarslan, baba sevgisinden yoksun büyüyen çocukların kendine özgüvenlerinin eksik olacağını kaydetti.

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesinde yaşayan Hollandalı pedagog Jilda Peters da çocuk yetişiminde baba faktörünün önemli olduğuna değindi. Avrupa’da okul öncesi eğitimde 4 yaşından sonra babanın ailedeki rolüyle ilgili çocuklara eğitim verildiğini vurgulayan Peters, çocuğun 3-6 ile 7-13 yaş arasında babanın güç otoritesini çok iyi hissetmesi gerektiğini ifade etti. Peters, “Avrupa toplumunda da bir çocuk için baba gücü temsil eder. Avrupalı babalar, Türk babalara göre çocuklarını daha fazla kucağında taşıyor. Kültürden kültüre değişse de Avrupa ülkelerinde çocuğu kucağında ve sırtında anne değil, baba taşır. Baba sevgisini tam almayan çocuklar pısırık ve içe kapanık olur.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.