Baharın Müjdecisi Çilek

image by flickr

Bugünlerde manavlarda, pazarlarda tezgahlarda gözalıcı parlak kırmızı renkleriyle gözükmeye başlayan çilek bize artık ilkbaharın gelmekte olduğunun bir işareti. Doğanın bize sunduğu bu leziz ve iştah açıcı meyve aynı zamanda kendisinden sonra gelecek olan bir çok muhteşem meyve şölenlerinin de sanki bir ilk habercisi.

 Çilek hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilen lezzetli ve hoş kokulu bir meyve türüdür. Bol miktarda A, B, C vitaminleri, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içerir. Uzmanlara göre içeriğindeki vitamin ve minarelerle kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellik taşır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve besin değeri yüksek olan çilek çocuk felci, ağız ve deri yaraları oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkiye sahip. Çileğin diğer faydaları şöyle sıralayabiliriz: Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir. İdrar söktürücü, romatizma ve gut hastalığı ağrılarını azaltıcı etkisi var. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür. Ancak çok güçlü bir besin olduğu için bazen alerjiye neden olabilir. Düşük kalorili olması nedeniyle özellikle diyetlerde kullanılır.

Lekesiz olanları seçin

 Çilek satın alırken; canlı kırmızı renkli ve lekesiz olanları seçin. Satın aldıktan hemen sonra tüketin. Buzdolabında 1-2 gün saklayacaksanız, saplarını koparmadan ve yıkamadan geniş bir kase içinde saklayın. Çilekleri yıkarken saplarını ayıklayın. Taze olarak sofrada yararlanılmasının yanı sıra çileğin pastası, reçeli, marmelatı, kompostosu, dondurması, şırası ve likörü de yapılabilir. Bizden de biraz daha ileriki günlerde yapabileceğiniz nefis bir dondurma tarifi:

 Çilek Şelalesi

 Yarım kg yıkanmış ayıklanmış çilekleri 1 bardak şekerle rondoda püre haline getiriyoruz. 1 paket krem şantiyi 1bardak süt ile çırpıyoruz. Üzerine 1 bardak süzme yoğurt ve çilek püresinin yarım bardağını ayırıp püreyi de ilave edip hepsini mikserle karıştırıp derin bir kasede buzlukta donduruyoruz. Servis yaparken kaseyi ters çevirip üzerine de karışımdan ayırdığımız püreden döküyoruz. Çocuklarınıza sağlıklı bir dondurma yedirmenin mutluluğunun yanında vazgeçemeyecekleri bir tat olacağını tecrübe eden bir anne olarak diyorum ki bol olduğu zamanlarda buzluğunuza stoklamayı unutmayın!

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.