Bakü’de Formula 1 İçin eri sayım

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

2016’da Bakü’de yapılacak Formula 1 Bakü Avrupa Grand Prix yarışları için biletler yarından itibaren satışa çıkıyor.

2016 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak Formula 1 Avrupa Grand Prix biletleri yarın yerel saatle 12.00’den itibaren satışa çıkarılacak.

Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov Formula 1 Bakü Avrupa Grand Prix’sine son 6 ay kalmasına ilişkin düzenlediği basın toplantısında yarışlar için 30 bin biletin yarından itibaren satışına başlanacağını açıkladı.

Bakan Rahimov, 17-19 Haziranda yapılacak yarışlarla ilgili vatandaşlara sürprizler yapılacağını belirtti. Formula 1’e F1 hazırlıkları için 12 milyon Manat (yaklaşık 11,4 milyon Dolar) harcandığını bildiren Bakan Rahimov, ”Organizasyon Komitesi şimdilik 5 milyon harcadı. Harcamalar, tanıtımlarda, seminer ve işçi harcamalarının ödenmesine yapıldı. Ayrıca, Azadlıq Meydanı’nda pist stop inşa edilecek. Bütün şehir boyu bariyerler kurulacak. Öyle düşünüyorum ki, 3-4 ay sonra kesin olarak ne kadar para harcandığı belli olacak” dedi.

Bilet fiyatlarının 19 Manat’tan başlayacağını belirten Rahimov, ”Satıştan elde edeceğimiz geliri hesaplamak neredeyse mümkün. Azerbaycan vatandaşlarına biletlerin fiyatında yüzde 40 indirim yapılacak. Bizim esas amacımız tribünlerin seyircilere dolması” diye konuştu.

Misafirlerin konaklamasıyla ilgili de konuşan Azad Rahimov, ”Bakü’de misafirleri ağırlamak için yeterli kadar 5 yıldızlı oteller var. Kültür ve Turizm Bakanlığından verilen bilgiye göre, başkentte 12 bin kişilik yer var. Pilotlar, yetkililer ve takımlar genel olarak 2500 kişi katılacak. Onlar için yerler ayrıldı. Yollar bir kez tamir edilecek ve sonraki yıllarda tamire ihtiyaç olmayacaktır. Anlaşmamız 10 yıllık yapılmıştır. Ama 5 yıldan sonra anlaşmayı uzata da biliriz, iptalde edebiliriz. Bu bizim kararımız bağlı. Organizasyon şirketinde 50 kadar yerli, 3 yabancı işçi çalışıyor. Çalışacağız ki, yerli isçiler tecrübe kazansın ve gelecek yıllarda ancak yerli çalışanlar olsun” ifadelerini kullandı.

BİLETLER YARIN SATIŞA ÇIKIYOR
Biletler yarın dan itibaren www.bakucitycircuit.com sitesi üzerinden satışına başlanacak. Toplam 6 kilometre mesafe olan yarış pistinde 20 viraj bulunacak. Pistin Hazar denizi kıyısındaki 2.2 kilometrelik bölümünde ise F1 otomobillerinin hızı saate 340 kilometreye kadar yükselebilecek. Bu hızla 2016 sezonunda F1 yarışlarındaki Bakü Şehir Halkası, en hızlı pist rekoruna imza atacak. Satışta 30 bin bilet çıkarılacak ve Azerbaycan vatandaşlarına yüzde 40 indirim sağlanacak.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.