Balıkçı, ”Öcalan, Devletle Görüşmeye Devam Ediyor” Dedi

‘Balıkçı’ Abdullah Öcalan’ın Devletle Görüşmelere Devam Ettiğini İddia Etti

PKK-Kuzey Irak

Abdullah Öcalan’a yakınlığı ile tanınan ‘Balıkçı’ lakaplı İlhami Işık Kuzey Irak’ta yayınlanan Rudaw gazetesine yaptığı açıklamada devletin Öcalan’la Haziran sonuna kadar görüşmeleri sürdüğünü iddia etti.

Balıkçı, iddiasında Öcalan ile ‘Türk devletinden bir heyet’ arasında 26 Haziran’da İmralı’da bir görüşmenin gerçekleştiğini öne sürdü. Öcalan’ın Leyla Zana’nın açıklamalarını desteklediğini, Öcalan’ın  halen Kürt sorununun çözümü için 7 maddeden oluşan bir yol haritasını yazmakla meşgul olduğunu da iddia etti. Yine iddiasında ‘‘Bu defa görüşmeler, daha uzun bir süre devam edecek, şiddet ve çatışmalar nedeniyle kesilmeyecek’’ ifadesini de kullandı.

 Söz Konusu Rudaw gazetesi ‘Türkiye ile Cezaevindeki PKK Lideri Arasında Gizli Görüşmelerin Yapıldığı Belirtiyor’ başlıklı haberinde Abdullah Öcalan’a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre Öcalan’la Türk devleti arasında görüşmelerin İmralı’da hücrede gerçekleştiğini bildirdi’’ diye yazdı.

Rudaw haberinde Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın değerlendirmelerine de yer verdi. Osman Öcalan’da Türk devleti ile Abdullah Öcalan ve Leyla Zana ile eş zamanlı görüşmeler yaptığına inandığını belirterek ‘Çünkü Öcalan olmadan görüşmelerin mümkün olmayacağını biliyorlar’ iddiasında bulundu.

Osman Öcalan, Öcalan ile Türk devleti arasında bir anlaşmanın mümkün olduğunu çünkü Öcalan’ın çözümsüz kalamayacağını ve bu aşamada bir yol haritasını ortaya koyması gerektiği görüşünü de dile getirdi. Leyla Zana’nın girişimine destek verdiğini, Zana’nın taleplerinin PKK ve BDP’nin taleplerinin aynısı olduğunu, fakat Zana girişimlerinin PKK ve BDP’ye karşı olarak yorumlanmasına izin vermemesi gerektiğini de belirtti.

Rudaw haberinde Abdullah Öcalan tarafından onaylanan bir projenin PKK tarafından da onaylanacağını Türkiye’ye dönüş yapan  Seydi Fırat’ın, “Oslo’da barış görüşmeleri sürerse PKK silahlarını bırakacağına inandığını” da kaydetti. Fırat, Kuzey Irak’ta PKK’ya silahı  bırakması için ciddi çabaların yapıldığını, ABD’nin bu sürecin en büyük destekçisi olduğunu da öne sürdü.

Konuşulan “senaryolara” göre PKK’nın Ramazan başında bir ateşkesi ilan edeceğini ve barış sürdükçe silahlarını bırakacağını savunan Fırat, “Kalıcı bir silah bırakma konusu bu iki aşamadan sonra görüşülecek” iddiasında da bulundu.(Gazete Vatan)

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.