Bankalar Kredi Kartlarında Kırmızı Alarma Geçti

 

kredi kartları

Kredi kart sahiplerinin borcunu ödeyen ve aradan komisyon alan çakma bankaları önlemek için harekete geçen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Bankalar Birliği’ne üye bankaları uyaran bir yazı gönderdi.

BDDK bankaları uyaran yazısında POS cihazlarının amaç dışı kullanımının saptandığı belirtilen bankalardan bir nevi çakma banka olan işyerlerinin işlemlerinin tespit edilmesini ve finansal verileriyle orantısız bir şekilde ani ve beklenenin üstünde ciro yapan işyerlerinin yakından takip edilmesi, Bankalararası Kart Merkezi’ne bildirim yapılması istendi.

Ayrıca borçlu kredi kartlarının da izlemeye alınması istendi. BDDK, Bankalar Birliği’ne ikinci adım olarak Rekabet Kurulu’na başvurarak çakma banka gibi çalışan işyerleri ile tüm bankaların çalışmamasının bir rekabet ihlali sayılmaması için ‘muafiyet izni’ almasını önerdi.

Bunun üzerine Bankalar Birliği de kurula başvurdu. Birlik iznin kısa süre sonra çıkmasını bekliyor. Rekabet Kurulu, kontörcü ile tüm bankaların çalışmamasının rekabet ihlali sayılmaması iznini verince Bankalar Birliği Yönetim Kurulu da çakma bankalara POS veren bankalara ceza kesilmesini sağlayacak olan ‘Mesleki tazmin’ kararı alacak. Böylece Bankalar Birliği kontörcü, kuyumcu, beyaz eşyacı gibi çalışan POS tefecileriyle çalışan bankalara ağır para cezaları yazacak ve tefecilerin önü kesilecek.

Bugüne kadar altın ve kontör alım satımı ile gerçekleştirilen işlemler artık internette danışmanlık şirketi veya kredi kartı yapılandırma şirketi adıyla açıkça yapılıyor. İşlemler için danışmanlık şirketine gitmeye gerek  yok. Çünkü tüm işlemler sanal POS kullanılarak internet üzerinden yapılabiliyor

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.