Barzani Neden Türkiye’de

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye yapacağı ziyarete değindi. ”Şu husus netliğe kavuşmalı; Barzani Türkiye’ye gelmeyi kendisi mi talep etti yoksa Türkiye Cumhuriyeti Barzani’yi Türkiye’ye davet mi etti?” diyen Şandır, ikisinin farklı anlamlar taşıdığını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Mesut Barzani’nin Türkiye’ye yapacağı ziyarete ilişkin, ”Bölücü terörle müzakere için AKP hükümeti yeni bir muhatap mı aramaktadır? Bu yeni muhatap Barzani midir?” dedi. Barzani yönetiminin pozisyonunun, Türkiye açısından ”daha bir anlam ve önem” taşıyacağını belirtti

ABD güçlerinin 2 ay sonra Irak’tan çekileceğini, Irak’ın güvenliğinin Irak güçlerine bırakılacağını hatırlatan Şandır, hem bölgede yaşanan olayların hem de Türkiye’de artan bölücü terör baskılarının, gün geçtikçe farklılaştığını anlattı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, sözlerinde şunları kaydetti:

PKK’nın hamisi ve himaye eden peşmerge, ABD’nin bölgeden tamamen çekileceği tarih yaklaştıkça ön almaya ve mazaretler üreterek hedef saptırmaya çalışmaktadır.

Buradan AK Parti hükümetine soruyorum;

Peşmerge reisinden iki gün sonra , Türkiye Cumhuriyeti’nin duyacağı ve öğreneceği ne vardır?

Hangi sözde siyasi çözüm ya da diyalog kanallarının açılması için ortam hazırlanmakta ve neyin müzakereleri planlanmaktadır?

PKK’nın silah bırakma şartının topluma yedirilmesi için sinsi bir arayış ve niyet mi bulunmaktadır?

Görüşerek, konuşarak ne çözülecektir, hangi tavizlere kapı aralanacaktır?

Barzani’nin Irak’ın kuzeyinde yuvalanmış terörist unsurlara verdiği destek, kampların muhafazası için gösterdiği alaka ortada dururken ve her fırsatta hezimetimize hizmet eden alçaklıkları biliniyorken, bu şahısla ne görüşülecek ve neler ele alınacaktır?

Senaristi ve patronu küresel çevreler, klavuzu İmralı, tetikçisi Kandil, takdimcisi peşmerge reisi, figüranları AK Parti ve BDP olan bölücülük oyununda gösterilmeyen ve seslendirilmeyen daha ne kalmıştır?

Barzani kendisi bir misyonla Türkiye’yi ziyaret etmektedir, PKK’nın taleplerini mi Türkiye’ye getirmektedir, arabulucu misyonu mu üstlenmek istemektedir ya da Türkiye’yi yöneten AKP iktidarı bugünlere yoğunlaştırdığı askeri operasyonlar kapsamında Barzani’ye bazı hususları dikte mi ettireceklerdir? Bu sorunun netleşmesi lazım.” dedi

MHP’li Şandır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”terörle mücadele edeceğiz, siyasetle müzakere edeceğiz” dediğini belirterek, ”Müzakere zemini olarak İmralı var, ona itiraz ediyor. BDP var, onu suçluyor. Acaba bölücü terörle müzakere için AKP hükümeti yeni bir muhatap mı aramaktadır? Bu yeni muhatap Barzani midir?” diye sordu.

PKK’nın koruyucusu ve hamisinin, Irak’ın kuzeyindeki peşmerge yönetimi olduğunu, o yönetimin arkasında da Irak’ı işgal eden küresel güçlerin bulunduğunu savunan Şandır, ”Barzani’nin ziyaretinin kapsamı anlamı, amacı toplumca bilinmek durumundadır. MHP olarak, milletimiz adına sayın Başbakan’a, muhtemelen Cumhurbaşkanı da kabul edecektir, Barzani’ye muhatap olan her kuruma ve kişiye millet adına yöneltiyoruz. Bu soruların cevapları açık ve net verilmediği takdirde, Türkiye’yi yönetenleri millet adına suçlayacağız. Terörle mücadelede geri adım atmak için mazeret üretme gayretleri olarak suçlayacağımızı ifade ediyorum” diye konuştu.

Irak’ın kuzeyinde Türkmenlerin kaçırılmasına da değinen Şandır, bu kişilerden bazılarının fidye karşılığı serbest bırakıldığını, bazılarının da hala kayıp olduğunu söyledi. Şandır, şöyle devam etti:

”Suriye’deki olaylar, ülkeyi 4 parçaya bölmeyi amaçlamaktadır. Bunlardan biri Kürt bölgesidir. Aynen Irak’ın kuzeyinde varlığı bilinen Kürt yönetimi gibi Suriye’nin Kürt bölgesinde de böyle bir özerk yapı kurulmaya çalışılmaktadır. Bu iki yapının arasındaki bölge Türk bölgesidir. Buralarda yoğun Türkmenler yaşıyor. Baskıyla buradaki Türkmenler göçe zorlanarak, buraların boşaltılması amaçlanıyor. Dışişleri Bakanı’na bu kaçırma olaylarının Barzani’ye sorulmasını talep ediyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.