Başbakan Erdoğan- Ahmedinejad Görüşmesi Ertelendi

Başbakan Erdoğan- Ahmedinejad Görüşmesi Ertelendi

Başbakan Erdoğan- İran Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Rahimi

Güney Kore’de yapılan Nükleer Zirvesi’ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dönüşte İran ziyaretine başladı. Erdoğan’ın bugün İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’la gerçekleşmesi planlanan resmi görüşmesi  Ahmedinejad’ın rahatsızlığı nedeniyle yarına ertelendi.

Başbakan Erdoğan’ın İran gezisine eşi Emine Erdoğan, Kızı Sümeyye Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Ak Parti Milletvekili Yalçın Akdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da katıldı.

İstanbul İran Nükleer Görüşmeleri İçin En İyi Yer

İran’da ilk görüşmesini İran Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Muhammed Rıza Rahimi’yle gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, 13 Nisan’da gerçekleştirileceği açıklanan İran Nükleer görüşmelerinin İstanbul’da yapılmasını teklif ettiklerini açıkladı. Türkiye olarak bu sürece olumlu katkıda bulunmayı arzu ettiklerini, baştan itibaren bu konuyu en yakın takip eden üçüncü ülke konumunda olduğunuzu da dile getirdi.

Rahimi’nin de Türkiye’nin teklifine, ‘‘Nükleer müzakerelerin Türkiye’de yapılmasını istiyor ve onaylıyoruz.’’ Yanıtını verdiği bildirildi.

Daha önceki açıklamalarda da Ocak 2011’den bu yana ilk kez yapılacak olan görüşmelerin Türkiye’de olacağı ifade edilmişti. 

İran Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Rahimi toplantıda, ‘Batının nükleer teknolojiyi kendi tekelinde bulundurmak istediğini ancak İran’ın büyük yatırım yaptığı bu teknolojiyi Türkiye ile paylaşmaya hazır olduğunu’ söyledi. İran’ın nükleer çalışmalarının barışçıl olduğunu, İslam dini gereği, nükleer teknoloji alanında barışçıl amaçlar dışında başka plan ve programlarının bulunmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, nükleer enerji konusunda, barışçıl amaçlı olduktan sonra kimsenin kimseye dayatma yapmaya hakkı olmadığını belirterek, “Nitekim Kore’deki toplantıda da nükleer sivil enerji noktasında, askeri enerji noktasında, bunların ortak ele alınması gündeme geldi. Tabii nükleer silahlara karşı aklıselim sahibi olan herkes normalde karşı çıkıyor. Ve böyle bir dayatmayı yapmaya da kimsenin hak ve salahiyeti yoktur” diye konuştu.

Dışişleri Bakanları Salihi ve Davutoğlu Görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Erdoğan- Rahimi görüşmesinden kısa bir süre önce Birleşmiş Milletler daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya’nın da bulunduğu P5+1 grubuna müzakerelerin tarihini bildirdi ancak yer konusunda seçeneklerin değerlendirildiğini, İran’ın görüşmeler için İstanbul’u ‘en iyi yer’ olarak gördüklerini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Salihi gün içerisinde Türk Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştü.

IRNA’nın haberine göre İran’ın Suriye hükümeti tarafından kabul edilen Annan Planı’na destek verdiğini, Annan’ın pazartesi ya da Salı günü İran’a gideceğini de açıkladı.

Dışişleri Bakanları Salihi ve Davutoğlu başta nükleer müzakereler olmak üzere, Suriye de dahil olmak üzere bölgesel konuları ele aldılar.

Tahran Zirvesi Ertelendi

 Başbakan Erdoğan Rahimi ile yaptığı görüşmenin ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la yapacağı planlanan görüşme yarına ertelendi.

Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmazken, görüşmenin yarın öğle saatlerinde Tahran’daki Sadabat Sarayı’nda yapılacağı bildirildi.

Başbakan Erdoğan yarın ayrıca İran’ın Meşet kentinde İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile de görüşecek.(Gazete Vatan)

 Anahtar Kelimeler:Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmedinejad, İran Nükleer Programı,BM,Ahmet Davutoğlu, Zafer Çağlayan,Taner Yıldız,Ömer Çelik,Yalçın Akdoğan,Hakan Fidan,Hulusi Akar

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.