Başbakan’dan Fetullah Gülen’e ‘Dön’ Çağrısı

Fotoğraf AKP sitesinden alınmıştır

 

Başbakan Erdoğan, Türkçe olimpiyatlarında Fetullah Gülen’e ‘Dön’ çağrısında bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10. Türkçe Olimpiyatlarının kapanış töreninde yaptığı konuşmada, adını direk olarak söylemeden Fetullah Gülen’e ‘dön’ çağrısı yaptı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında:  ”Kardeşlerim, gurbet hasrettir. Hasretin bedeli çok ağırdır, faturası çok ağırdır. Biz, gurbette olup, şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz. Gurbet aynı zamanda garipliktir. Zaten oradan anlamını yükleniyor. Onun için de biz garipliğe tahammül edemeyiz. Diyoruz ki, bu Sıla hasreti artık bitmelidir, bitsin istiyoruz. Doğrusu ben şu andaki tavrınızla hep birlikte bu hasretin bitmesini istediğinizi anlıyorum. Öyleyse bitsin bu hasret diyelim. Bu anlamlı gecede kadim bir medeniyetin evlatları olarak, zengin bir kültürün diliyle, Türkçe’yle bize ve dünyaya seslendiğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Gurbeti bir kenara, hasreti bir kenara bırakalım diyorum.”

Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri TT Arena’yı dolduran binlerce kişinin alkışını aldı. Törende 10. Yıl Özel Ödülü’nü de alan Başbakan Erdoğan, Türkçe için yaptığı konuşmada  ”Türkçe her zaman barışın dili oldu. Türkçe her zaman, aşkın, sevdanın dili oldu. Türkçe, dayanışmanın, kardeşliğin, paylaşmanın dili oldu. Bu dil, hiçbir zaman sömürünün, hiçbir zaman istismarın, hiçbir zaman kültür baskısının dili olmadı. Türkçe her zaman hoşgörünün, her zaman diyaloğun, her zaman uzlaşmanın, kaynaşmanın, yani kalbin, yani ruhun dili, gönül dili oldu” dedi. 

Olimipiyatlara katılan öğrenciler için de ‘Bize bir kez daha bizi hatırlattınız. Bize bir kez daha, sözümüzü, özümüzü hatırlattınız. Bize bu bayramı yaşattığınız için, bize Türkçe Bayramı’nı yaşattığınız için, buradan, Türkiye’den tüm dünyaya Türkçe barış mesajlarını ilettiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Güzel Türkçemize kendi seslerini, nefeslerini, renklerini ve ahenklerini katan tüm öğrencilere, bizlere bu heyecanı, coşkuyu yaşattıkları için sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek olimpiyatlara yaptıkları katkıdan dolayı da öğrencilere teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan‘ın yaptığı bu çağrı üzerine Fetullah Gülen‘in ne yapacağı merakla bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.