Başbakan’ın Mersin’e gelişine protesto

Mersin Protesto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz Oyunları açılış seremonisi düzenlenirken  Mersin’de hükümete karşı protestolar 19. gününde de devam etti.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’e gelişini protesto etmek isteyen kişiler Forum Mersin AVM’de toplanarak “Hükümet istifa” sloganları ile eylem yaptı. Sayının binleri bulduğu eylem saat 17:00’da başladı ve gece geç saatlere kadar eylemciler, zaman zaman polis müdahalelerine maruz kalarak protestolarını sürdürdü.

IMG_3641

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplanan grup önce Mersin Forum AVM önünden Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na geçerek Kipa AVM’ye kadar yürümek istedi.  Emniyet güçlerinin eylemcilerden Akdeniz Oyunları sırasında kentin imajına zarar verecek bir eylemde bulunmamalarını istemeleri, protestoların başladığı günden bugüne kadar trafik kapatma eylemleri de dahil olmak üzere protestocuların tüm eylemlerine izin verdiklerini söylemeleri ve Mersin’i bir hoşgörü kenti yapmak amacıyla protestoculardan dağılmalarını rica etmeleri bir sonuç vermedi. Protestocular, emniyet güçlerinin çağrılarına ıslıklar ve sloganlar ile cevap verdi. Genç protestocular ise protestolarını emniyet güçlerinin karşısında kitap okuyarak ve öpüşerek gerçekleştirdiler.

IMG_3657

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protesto liderlerinin polisler ile görüşmelerinden de bir sonuç çıkmayınca göstericilerin hareketlenmesi ile emniyet güçleri TOMAlardan sıkılan tazyikli su, biber gazı, coplar ve plastik mermi ile müdahalelerde bulundu. Müdahaleler sırasında protestocular ve vatandaşlar AVM içerisindeki mağazalara sığındı. Müdahaleler sonucu dört kişi yaralandı ve 8 kişi göz altına alındı. Protesto gösterisi gece geç saatlere kadar devam etti ve daha sonra protestocular yürüyüşe geçemeden sessiz bir şekilde dağıldı.

IMG_3622

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.