Batman’da ‘Daha Güzel Yarınlara’ Projesi

 

Batman Valisi Ahmet Turhan, ‘Daha Güzel Yarınlara’ projesi kapsamında faaliyet gösteren 75.Yıl Toplum Merkezi’ni ziyaret etti. Burada eğitim gören öğrencilerle sohbet eden Vali Turhan, proje kapsamında 2 bin 650 öğrencinin 11 alanda etkinliklere katıldığını kaydetti. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı 75. Yıl Toplum Merkezi’nde öğrencileri ziyaret eden Vali Ahmet Turhan ve Vali Yardımcısı Yasemin Çetinkaya öğrencilerle sohbet ederek çalışmaları yerinde takip etti. Çalışmalarla ilgili öğretmenlerden bilgi alan Vali Turhan, öğrencilere ayakkabı dağıttı. Vali Turhan bütün branşlarda çeşitli yarışmalara katılan ve ilk üçe giren öğrencilere dizüstü bilgisayar sözü verdi. 

Vali Turhan, öğrencilerle sohbet ettikten sonra sosyal bilgiler dersi işlenen bir sınıfta öğrencilere Türkiye haritası çizerek ders anlattı. “Daha Güzel Yarınlara” projesi kapsamında 2 bin 650 öğrencinin 11 alanda etkinliklere alındıklarını belirten Vali Turhan, “Bunların içerisinde sokakta çalışan çocuklarımız var. Yaklaşık 2 ay boyunca boş zamanlarını sağlıklı bir şekilde değerlendirecekler. Sosyal etkinlikler olsun, spor etkinlikleri olsun bunun yanında derslerini takviye için olsun boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirecekler. Bu kapsamda özellikle gönüllü emeği geçen eğitim camiasına gönülden teşekkür ediyoruz. Yine aynı zamanda bu faaliyetlerden ayrı olarak 500 tane suça karışan çocuğu meslek edindirme kursları dahil pek çok etkinliğe tabi tuttuk.”dedi. 

Proje kapsamında eğitim veren öğretmen Caner Mete, projenin önemine dikkat çekerek, öğrencilerin sokak tehlikelerinden uzakta iyi vakit geçirdiklerini ve kendilerini ifade edebilecek etkinliklere katıldıklarını ifade etti. Öğretmen Caner Mete, “Öğrencilerimiz genellikle kenar semtlerde oturan öğrenciler. Buraya gelince daha önce yaşamadıkları güzel şeyler yaşıyorlar. Yüzme olsun, satranç olsun masa tenisi olsun, bilgisayar olsun öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Öğrencilerle beraber güzel vakit geçiriyoruz. Görev alan öğretmen arkadaşlarımızın çoğu tatil yapamadı. Böyle bir fedakarlıkta bulundular. Bu projenin gerçekleşmesi için yaptığı katkılardan dolayı Valimiz Ahmet Turhan’a teşekkür ediyorum.”dedi. 

Proje kapsamında Atatürk Lisesi, Özel İdare Lisesi, ÇYDD Toplum Merkezi, Anadolu Kalkınma Toplum Merkezi ve 75. Yıl Toplum Merkezi’nde Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Resim, Satranç, Masa Tenisi, Bisiklet, Beden Eğitimi, Rehberlik, Kitap Okuma, Yüzme ile ilgili eğitim veriliyor. Ayrıca Bovling, piknik ve geziler düzenlenerek eğitim daha eğlenceli hale getiriliyor. 

5 merkezde 2 bin 650 öğrenciye 150 gönüllü öğretmen eğitim öğretim hizmeti veriyor. Bu sene üçüncü yılına giren Daha Güzel Yarınlara Projesi 2010 yılı 21 Haziran tarihinde başladı. 15 Ağustos’a kadar sürdürülecek. Proje sanatçı Gökmen’in konseri ile kapanacak. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.