Bayramda Mideye Çok Yüklenmeyin

 

Andrew Dernie / Getty Images
Andrew Dernie / Getty Images


Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülşah Esensoy, Ramazan Bayramında şeker, çikolata, baklava ve mide asidini artıran yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.

Bayramda ikram edilen şeker, çikolata, baklava ve mide asidini artıran yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini anlatan Esensoy, bayramın ilk günü az yağlı peynir, domates, salatalık, tam tahıllı ekmek, süt ve meyve gibi hafif besinler ile güne başlanmasının uygun olacağını söyledi. Esensoy, “Sofralarımızdan kızartmaları kaldırın. Kızartmalar yerine fırınlanmış sebzeler kullanın. Örneğin karnıyarığın patlıcanını kızartmak yerine fırınlanmış pişirin. Et grubu gibi sindirimi zor besinleri sindirimin daha kolay olduğu öğle saatlerinde tüketmeye çalışın. Kavurma yerine ızgara, haşlama veya fırınlanmış ürünleri tercih edin. Sofranızda mevcut besinlerden azar azar almaya özen gösterin. Porsiyon kontrolü sağlayın. Adı gibi şeker bu bayramı kendimize zehir etmemek adına mümkün olduğunca hafif tatlıları tercih etmeye özen gösterin” dedi.

Uzmanlar, Ramazan bayramında mutlaka bol bol su tüketilmesini, günde en az 10 bardak su içilmesini, yakın yerlerdeki ziyaretlere mümkünse yürüyerek gidilmesine özen gösterilmesini öneriyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.