Beyoğlu esnafı ayaklanmayı sürdürüyor

Beyoğlu esnafı belediyenin uygulamalarından sonra, bu renkli görüntülerin bir daha Beyoğlu sokaklarında yaşanamayacağı endişesi içerisinde. Fot: Getty Images-Bülent Kılınç

İstanbul’da eğlencenin kalbi olarak bilinen Beyoğlu’ndaki  eğlence merkezlerindeki masa sandalye yasağının sürmesi Beyoğlu esnafını ayağa kaldırdı.

Kimi esnaf kaldırımlara minder koyup oturarak protesto ederken, kimi esnafta Galatasaray’dan Taksime kadar pankartlarla yürüyüş yaparak slogan attılar.

Esnaf işçilerin maaşlarını ödemeyince işçilerini işten çıkartmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Bey –Der (Beyoğlu eğlence yerleri derneği) birkaç haftada 3000 kişi işsiz kalmış durumda olduğunu belirtti.

Açıklamada dernek yetkilileri uygulamadan önce Beyoğlu’na gelen kitlenin artık Beşiktaş’a, Ortaköy’e, Boğaz’a gittiğini, birkaç hafta önce Asmalımescit’e gecede 5 bin kişi gelirken, şimdi 500’e düştüğünü belitirken, bununda esnafa   zarar verdiğini söyledi.

Ünlü sinema oyuncusu Nuri Alço, protestocuların en önde yürüyenleri arasında yer alırken, belediyenin çok yanlış yolda olduğu görüşünde olduğunu belirtti ve “Beyoğlu’na gençlerin, öğrencilerin dolması, genç sinema neslinin bu sokaklarda olması çok güzeldi. Her mekan sahibi, masa ve sandalyeler koyarak, buraları daha da güzelleştirdi” dedi.

Alço’ya göre, Beyoğlu sokakları yine tinercilere, şarapçılara kaldı. Alco,uygulamanın buraya gelen turistlerin akışını da engellediğini vurguladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.