Bir ‘Büyük Kaplan’ Devrildi, Sıra Diğerlerinde

Epoch Times gazetesinin bir araya getirdiği fotoğraf, (soldan sağa) Jia Qinglin, Li Changchun, Wu Bangguo, Luo Gan, Zeng Qinghong. Arka plan: 17 Mayıs 2012’de Pekin’deki Tiananmen Meydanındaki geleneksel bayrak indirme töreni öncesinde sivil polis Çinli askeri polisleri korurken (Feng Li/Getty Images)
Epoch Times gazetesinin bir araya getirdiği fotoğraf, (soldan sağa) Jia Qinglin, Li Changchun, Wu Bangguo, Luo Gan, Zeng Qinghong. Arka plan: 17 Mayıs 2012’de Pekin’deki Tiananmen Meydanındaki geleneksel bayrak indirme töreni öncesinde sivil polis Çinli askeri polisleri korurken (Feng Li/Getty Images)

Zhou Yongkang hakkındaki soruşturma ‘yolsuzlukla mücadele’ kampanyasının sonu değil

HONG KONG—Çin Komünist Partisinin yazılı olmayan bir kuralına göre, eski güvenlik çarı ve Politbüro Daimi Komitesinin üyesi Zhou Yongkang hakkında bir “yolsuzlukla mücadele” soruşturması açılması beklenmiyordu. Ama hedef oldu ve şimdi beşten fazla Daimi Komite üyesinin de ateş üzerinde olduğuna inanılmakta.

Zhou Yongkang’ın ev hapsinde olduğu söylentilerinden aylar sonra, Parti genel başkanı Xi Jingping’in yürüttüğü kampanya ile Zhou Yongkang ve onu en büyük “kaplan” -Partinin üst düzey yetkilisi- yapan tüm yetkililer hakkında “ciddi disiplin ihlalleri” gerekçesi ile resmi bir soruşturma başlatıldığı 29 Temmuz’da açıklandı.

Bu olayın ardından, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) ağzı olan People.com.cn bu büyük kaplanın düşüşünün son olmadığı yorumunda bulundu. Makale yayınlandıktan birkaç saat sonra kaldırıldı, ancak gözlemciler bunun yayınlanmasını Partiden daha büyük bir eylem geleceğinin sinyali olarak değerlendirdiler.

Parti içindeki bilinen geleneğe göre, Politbüro Daimi Komitesinin mevcut veya eski üyeleri –Parti hiyerarşisinin tepesindeki küçük bir grup- bir tür dokunulmazlığa sahiptir ve tutuklanamazlar. Ancak şu anda tasfiye edilmesi beklenen beş emekli Daimi Komite üyesi var. Onlardan biri olan Zeng Qinghong’un ise zaten tutuklu olduğu söyleniyor.

Zhou Yongkang, Parti içerisinde eski Parti başkanı Jiang Zemin’in saflarında yer alarak hızlı bir şekilde yükseldi ve onun grubunun siperi oldu. Onun düşüşünü Jiang’ın grubunda yer alan Politbüro üyesi Bo Xilai, petrol yöneticisi Jiang Jiemin ve Çin silahlı kuvvetleri eski komutan yardımcısı Xu Caihou dâhil birkaç diğer üst düzey üye izledi.

Bu tasfiyeler dizisinin, Jiang Zemin ve destekçilerinden ve onların ellerinde bulundurduğu güçten kurtulmak için düzenlendiği bilinen bir gerçek. Parti içindekilere göre, Jiang Zemin ve grubu, Xi Jingping’e karşı suikast girişimi de dâhil olmak üzere çeşitli yollara başvurdu.

Parti içindekiler, Jiang Zemin’in grubunun Falun Gong spritüel uygulamasına karşı 15 yıl boyunca sürdürülen zulüm sırasında işlenen suçlardan sorumlu tutulmaktan duydukları korku nedeniyle güç kazanmak için mücadele ettiklerini söylüyorlar. Jiang Zemin’in kendisinin bile şu anda bir soruşturma ile karşılaşmaktan korktuğu söyleniyor.

Son günlerde basında çıkan haberlerde bu görüşü doğrular nitelikte.  Financial Times, başkan Xi Jinping’in Shanghai’daki Jiang Zemin’in grubunu hedef alan bir yolsuzlukla mücadele soruşturması başlattığını bildirdi. Tayvan’daki Merkez Haber Ajansı ise yolsuzlukla mücadele kampanyasının Jiang Zemin’in ana kampına doğru hareket ettiğini bildirdi.

Hong Kong’daki Apple Daily gazetesi, Zeng Qinghong’un ailesinin Zhou Yongkang’ın olayı ile ilgili soruşturma altında olduğunu bildirdi. Çeşitli çevrelerden gelen haberler Zeng Qinghong’un Zhou Yongkang’ın müttefiki olduğuna ve Zhou ve Zeng’in gerçek patronlarının ise Jiang Zemin olduğuna doğrudan işaret ediyor.

Eski Daimi Komite üyeleri arasında yer alan, eski Parti lideri Hu Jintao ve eski başbakan Wen Jiabao, başkan Xi Jinping’in şu andaki müttefikleri olarak görülüyorlar. Jiang Zemin’in sırdaşları arasında yer alan Zhou Yongkang, Zeng Qinghong, Jia Qinglin, Li Changchun, Luo Gan ve Wu Bangguo’nun her an Xi Jinping’in yürüttüğü kampanyada soruşturma kapsamına alınmalarına muhtemel gözüyle bakılıyor.

Zeng Qinghong

Epoch Times gazetesi 12 Temmuz’da yayınladığı bir haberde, Jiang Zemin’in grubunun ikinci en önemli figürü olan eski Daimi Komite başkan yardımcısı Zeng Qinghong’un  tutuklandığını ve gizli bir soruşturma kapsamında olduğunu bildirdi.

Çin’deki petrol tekelinin eski başı ve rejimin istihbarat servisinin başındakilerden biri olan Zeng Qinghong, Jiang Zemin’in baş danışman olarak biliniyor ve Jiang Zemin ve halefi Hu Jintao ve Jiang Zemin ve Xi Jinping arasındaki mücadelelerde önemli bir rol oynadığı söyleniyor.

Parti içindekilerin söylediklerine göre, Zeng Qinghong, Falun Gong zulmü hakkında Jiang Zemin’e tavsiyeler de verdi ve zulmü yürütmeye yardımcı olacak hiçbir çabadan kaçınmadı.

Zeng Qinghong merkezli skandallara dair söylentilerin artması üzerine, geçenlerde Zeng’in soruşturma altında olduğu resmen ilan edildi.

Jia Qinglin

11 Temmuz’da online medya yayınlarında Jia  Qinglin’in  gözaltına alındığı söylendi.

Jia Qinglin’in en büyük skandalı Çin’in en büyük kaçakçılık olayına karışması oldu. Ancak Jia Qinglin’in, Falun Gong zulmünde Jiang Zemin’e yardım ettiği için bu davadan tamamen kurtulduğu düşünülüyor.

Jia Qinglin, 1997 yılında Daimi Komite üyesi oldu. 1999-2002 yılları arasında Pekin Belediye Komitesi Parti Sekreteri olarak görev yaptığı süre boyunca doğrudan Falun Gong zulmünde yer aldı.

2000 yılında Xiamen Yuanhua davası ile gündeme geldi. 600 Yuanhua memuru yaptıkları araştırma ile Yuanhua sendikasının faaliyetlerinin kabaca toplam değeri 53 milyar yuan (6,4 milyar dolarlık) gibi destansı boyutlara ulaştığını tespit ettiler.

Jia Qinglin istifa etmeyi düşündü ama Jiang Zemin buna izin vermediği gibi bunun yerine onu Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı başkanı olarak terfi ettirdi. Jiang Zemin, Jia Qinglin’in istifa etmesi halinde kendisinin biteceğini söyledi. Bu noktada Jiang Zemin’in Jia Qinglin’i kullandığı ve Jia Qinglin de Jiang Zemin’i koruduğu söylendi.

Li Changchun

Li Changchun, 1990-1992 yılları arasında Henan Eyaletinde ÇKP’nin iki numaralı adamı olarak görev yaptı. Jiang Zemin’in güvenini kazanmasının ardından Jiang Zemin, saflarına karşı onu desteklemeye başladı.

Jiang Zemin, 2002 yılında kendi propaganda ve ideolojisini sürdürebilmesi için Li Changchun’u Daimi Komiteye terfi ettirdi. Li Changchun bu pozisyonda Falun Gong’u karalamak ve daha önce uygulamaya inanan Çinli insanları araştırmak için bir propaganda kampanyası yönetti. Li Changchun’un propagandası ve Zhou Yongkang’ın “istikrarı koruma” baskı sistemi, zulmü uygulamak için birlikte çalıştı.

Zirveye ulaştığında ise Li Changchun Parti’deki beş güçlü isimden biriydi. Ancak 2012 yılından bu yana, Li Changchun ailesinin skandallarına skandallar eklenmeye başladı ve medya manşetlerinde devamlı olarak çocuklarının rüşvet haberleri yer aldı.

Luo Gan

21 Temmuz’da Çin’in en büyük arama motoru Baidu, “Luo Gan zulüm” kelimelerindeki sansürü kaldırdı. Böylece, Luo Gan ve Jiang Zemin’in Falun Gong zulmü amacıyla oluşturduğu hukuk dışı örgüt “610 Ofisi”nin işlediği suçlar halka açılmış oldu.

Luo Gan, Jiang Zemin’in grubunda zulmü planlayan ve uygulayan yüksek rütbeli yetkililerden biri olarak biliniyor.  Jiang Zemin’in emirlerini izleyerek 2000 yılında Falun Gong’a karşı ülke çapında bir zulüm düzenledi.

Parti içindekilere göre Luo Gan, 23 Ocak 2001 tarihinde Falun Gong’u kötülemek için kullanılan Tiananmen Meydanındaki sahte kendini yakma olayının sahnelenmesine karıştı.

Partinin 2002 yılındaki 16. Ulusal Kongresine kadar aynı anda yediden fazla Daimi Komite üyesi asla olmamıştı. Emekliliği gelmesine rağmen Jiang Zemin, etkisinin devamını sağlamayı garanti altına almak için kendisine sadık kişileri de ekleyerek Daimi Komite üye sayısını 9’a genişletti. Bu dönemde Luo Gan’ın Çin’in iç güvenlik birimi başkanlığı görevinden emekli olması gerekirken  Jiang Zemin bunun yerine onu Daimi Komiteye yerleştirdi.

Falun Gong’a karşı uyguladığı sert zulümden dolayı Luo Gan hakkında 30’dan fazla ülkede dava açılmıştır.

Wu Bangguo

Wu Bangguo, Jiang Zemin tarafından lider yapıldığında Shanghai’daki iki numaralı isimdi. 2013 yılında Ulusal Halk Kongresi Daimi Komite Başkanı olarak emekli oldu.

Jiang Zemin’e yakın diğer isimler gibi, güç pozisyonlarında hızla ilerledi. Shanghai ÇKP başkanı, ardından da 2002 yılında Politbüro Daimi Komite üyesi oldu.

Wu Bangguo’nun ailesinin Jiang Zemin’in yardımları ile yüz milyarlarca yuan edindiği haberlerde yer aldı. 2012 yılında Jiang z-Zemin grubuna karşı gerçekleştirilen ilk hamle –Bo Xilai’nın tasfiyesi- sonrası Çince yayın yapan basın organları Wu Bangguo’nun ailesi ile ilgili skandallar hakkında bilgiler yayınlamaya başladı.

Washington merkezli Çin uzmanı Shi Zangshan, “Bu hassas anda, Wu Bangguo’nun olumsuz haberleri ortaya çıktı. ÇKP’nin Wu Bangguo’ya tarafını soruyor olması çok muhtemel. Eğer yanlış seçimini sürdürürse, onun sonu Zhou Yongkang gibi olacak. Daha önce yaptığı birçok yolsuzluk yüzünden istifa etmek zorunda kalacak.” yorumunda bulundu.

Epoch Times, Cheng Jing

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.