Bir Dolarla 28 Yılda Devri Alem

YENİ DELHİ– Hindistanlı maceracı Ram Chandra Biswas, 21 Nisan 1982’de cebinde 1 dolar ve bir bisikletle başladığı dünya yolculuğunu tam 28 yıl sonra Yeni Delhi’de bitirdi.

1982’de dönemin Hindistan Başbakanı İndira Gandi’nin başlama bayrağını sallaması ile dünya turuna başlayan Biswas, o zaman sadece 29 yaşında idi. Bugün 57 yaşında olan Biswas 28 yılda 600 bin kilometre yolculuk yaparak 156 ülke ve 2 bin 283 şehir gezdi. Afrika’dan başladığı dünya turuna; Güney ve Kuzey Amerika ile devam eden maceracı Biswas, daha sonra Alaska ve Caribbean adalarına, Grönland’a oradan Avrupa ve Türkiye’ye daha sonra Orta ve Doğu Asya’ya geçti. En son Avustralya ve Pasifiki gezen bisikletli maceracı Endonezya, Bhutan ve Nepal üzerinden ülkesi Hindistan’a geri döndü.

1982 yılına kadar gazeteci, fotoğrafçı ve atlet olarak çalışan Biswas yolculuğu boyunca karada hep bisiklet kullanmış. Cebinde 1 dolarla yola çıkan Biswas dünyanın her tarafında geçtiği yerlerin halklarından hep destek görmüş. Mikrofonlarımıza konuşan Biswas “Dünya insanı çok iyi, 28 yıl boyunca hepsinden hep hoşgörü ve destek gördüm, bir kişi bile çıkıp bana saldırmadı, soymaya ya da dövmeye kalkmadı” dedi.

Türkiye’ye de uğradığını söyleyen bisikletli maceracı Biswas Türk halkının Hindistan halkına karakter olarak çok benzediğini dile getirdi. Biswas Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Diyarbakır gibi yerlerde bulunduğunu ve bu gezisi süresinde kendi milleti gibi sıcak kanlı insanlarla karşılaştığını söyledi. Türkiye’de kaldığı sürece kendi evde hissettiğini dile getiren Biswas Türkiye’yi tekrar ziyaret etmek istediğini açıkladı.

Yeni Delhi’ye ulaşmasının ardından Hint kapısında kameralarımıza özel açıklamalarda bulunan Ram Chandra Biswas, burada gezdiği ülkelerden gelen turistlerle de sohbet etti. Gezdiği yerlerin fotoğraflarını turistlere gösteren Biswas turistlerle hatıralarını paylaştı. 28 yılda gezdiği ülkelerin vizelerini 5 ayrı kitapçıktan oluşan pasaportunda taşıyan Biswas’ın sayfalarca uzayan vizeleri ilginç görüntü oluşturdu.

Geziye başlamaktaki amacının dünyada barış, sevgi ve hoşgörünün her yerde var olduğunu ispatlamak olduğunu dile getiren Biswas, bu amacına ulaştığına inandığını açıkladı. Gezisi boyunca hiç bir nahoş olayla karşılaşmadığını belirten Biswas, dünya insanının özünde barış, sevgi ve hoşgörünün olduğunu dile getirdi. Bundan sonra da barış, sevgi ve hoşgörü için çalışmaya devam edeceğini açıklayan Ram Chandra Biswas gelecek tekliflere de açık olduğunu belirtti.

Hint kapısında Biswas’ı gören İspanyol turist Oscar bu uzun yolculu tamamlamış olmasının büyük bir başarı olduğunu dile getirdi. Hintli Joydeep Kamta ise Hindistan’dan birinin böyle bir başarıya imza atmasının gurur verici olduğunu söylerken yaptığı işi başarmanın hemen hemen imkansız bir olduğunu dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.