Bir Eğitim Yılının Ardından

           18 Haziran’dan itibaren yaklaşık 15 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen için üç ay sürecek yaz tatili resmen başladı. 4 Eylül 2009’da başlayan 2009-2010 Eğitim- Öğretim yılı 18 Haziran 2010 da resmen sona erdi.2010-2011 Eğitim – Öğretim yılı 20 Eylül pazartesi günü başlayacak.

          Bir yıl boyunca önce devam ettiği eğitim kurumu devlete aitse günde altı ders saati; özel bir eğitim kurumu ise ortalama sekiz ders saatlik bir eğitimin ardından dershane, etüd ve özel derslik maratonu tamamlayıp dile kolay sekiz ayı bu şekilde tamamlayan çocuklarımızı kutlamak gerekir. Kendilerinden beklenen performansı gösteremeseler de bütün bu süreci atlatarak bir eğitim döneminden daha çıktıkları için dinlenmeyi hak ettiler.

         Okullarda bu yıl son kez uygulanacak olan tek tip üniforma zorunluluğu forma üreticilerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptıkları baskı sonucu 2011-2012 Eğitim –Öğretim döneminde kaldırılmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı almış olduğu 15 milyon çocuğu ve ailelerini de düşünürsek toplumun büyük bir kesimini maddi olarak rahatlatacak böylesi bir yükten kurtaracak bir kararı forma üreten bir grup sektörün( kendilerince haklılardır tabii ki de) baskısıyla geri aldığını düşünürsek!… Çocuklarımızı her yıl dershane, etüd ve özel ders sektörüne bağımlı hale getiren bu sistemin hiçbir zaman kaldırılmayacağını ve her yeni gelen neslin üzerine biraz daha yük bindirilerek devam edeceğini varsayarsak yaz tatillerinin çocuklar ve gençler için oyun, dinlenme,eğlenme,gezme ve keşfetme vs . için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bunları bir kenara bırakarak bütün çocukların(çocukluklarının hangi dönemi olursa olsun) yaz tatilleri en güzel şekilde geçirecekleri bir fırsat olması dileğiyle….

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.