Bitkisel Hayattaki Hastalar Düşünce Gücüyle İletişim Kurabiliyorlar

ABD’de yayınlanan ‘New England Journal of Medicine’ dergisinin haberine göre, İngiliz ve Belçikalı bilimadamlarının yaptıkları araştırma, bitkisel hayattaki hastaların düşünce gücüyle iletişim kurabildiklerini gösterdi.

Bilim adamları, fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) adı verilen beyin tarayıcısını kullanarak 23 hasta üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmada, hastaların dördünde bilinçlilik işaretleri gördüler. Hastalardan çeşitli sorulara “evet” ya da “hayır” yanıtı vermeleri istenerek soruların ardından hastaların beyni fMRI cihazıyla tarandı. Hastaların beyin faaliyetlerini değiştirme suretiyle sorulara karşılık verdikleri belirlendi. fMRI yöntemi, sağlıklı insanlarda beynin sorulara cevabını yüzde 100 kesinlikle saptayabiliyordu fakat, bu cihaz hareket edemeyen veya konuşamayan hastalarda daha önce denenmemişti. Araştırmadaki hastalardan biri, 2003’te geçirdiği trafik kazasının ardından ağır beyin travması yaşayan bir hastaydı. Hastada gözlenen bilinç işaretleri ‘Babanızın adı Thomas mı?’ gibi sorularla sınandı. Bu soruya ‘hayır’ yanıtı veren 29 yaşındaki hasta, soru ‘Alexander mı?’ şeklinde tekrarlanınca ‘evet’ yanıtını verdi.

Araştırmada yer alan Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi Adrian Owen, hastanın düşünce yoluyla tüm sorulara doğru cevap verdiğini belirterek sonuçların kendilerini de çok şaşırttığını söyledi. Owen, sistem geliştirilebildiği takdirde, hastaların ilaç talep etmek gibi kendi yaşamlarına dair kısıtlı da olsa bazı kararlar verebileceklerinin altını çizdi.

Bilimadamları bu sonucun, koma ve benzeri durumdaki tüm hastaların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini gösterdiğini belirttiler.

Kaynak: www.teknolojivebilim.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.