BM Barış Planı Sonrası Suriye’de Çatışmalar Devam Ediyor

Suriye’de Çatışmalar Barış Çağrısı Sonrası Sürmeye Devam Ediyor

Suriye'de çatışmalar devam ediyor (Ricardo Garcia Vilanova / AFP / Getty Images)

Birleşmiş Milletler, Suriye ordusu ve muhaliflerin arasındaki çatışmaların sona ermesi için yaptığı son barış çağrısı sonrası yine Perşembe günü ülke boyunca çatışmalar devam etti.

İdlib bölgesinde olan  ve Suriye ordusunun saldırdığı en son şehir olan Sermin’de kadın ve çocuklarında dahil olduğu 12 kişinin öldüğü El-Arabiya televizyonu tarafından belirtildi.  Türkiye’nin kuzey tarafına doğru gitmeye çalışan ve içinde kadın ve çocukların bulunduğu bir otobüs insan saldırıya uğradı.

Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya ve Çin’e, Suriye’deki şiddetin son bulması ve insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için her iki tarafa da çağrıda bulundu. BM Genel sekreteri Ban Ki-Moon barış çağrısını “açık ve birleşik” olarak nitelerken, Suriye’nin çok hızlı hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

El-Arabiya’ya göre, Suriye ordusu ülke boyunca birçok bölgeye ve bunlardan biri olan liman kenti Lazkiye’de saldırılarda bulundu.

İnsan hakları izleme örgütleri ise bir sınır kasabası olan El-Qusayr’e Suriye ordusunun yoğun saldırılarda bulunduğunu söyledi.

Meydana gelen bu durumlarda koşulların çok kötü olduğunu, haberleşme hattı ve ilaç tedariği olmadığı gibi yiyecek ve su sıkıntılarının da yoğun olduğu belirtildi.

Tanıklar tarafından yapılan açıklamalarda,  El-Qusayr’a yapılan saldırılar, aylardır yoğun ateş altında kalan Homs ve İdlib’e yapılan saldırılara benziyor.  Suriye ordusunun bazı üyelerinin ilçe sınırlarına kaçtığına dair rapor verildi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.