Bu Araba Tükettiğinden Fazla Elektrik Üretiyor

Güneş enerjisiyle çalışan SolarDrive golf arabaları, 0,80 kilovat elektrik tüketimine karşılık, 1,32 kilovat saat enerji üretiyor. İhtiyacından 0,52 kilovat saat fazla elektrik üreten araç, fazla gelen enerjiyi depolayarak kesintisiz kullanıyor.

Danimarkalı SolarDrive şirketi tarafından üretilen golf arabaları, üstüne monte edilen güneş paneliyle çalışıyor. Sadece güneş enerjisi kullanan bu araçlar, hiç fosil yakıt ya da enerji tüketmiyor. Türkiye’de ilk kez Antalya’da düzenlenen Hotel Equipment 2011 Fuarı’nda görücüye çıkan araba, özellikle golf otelleri ve golf kulüpleri tarafından büyük ilgi görüyor.

Sateksolar Yönetim Kurulu Başkanı Ayfer Gülüm, SolarDrive güneş panelleri takılan golf ve her türlü servis arabalarının yüksek performansla çalıştığını, bulutlu havalarda bile depolanan güneş enerjisini kullanabilen araçların kurumlara önemli bir avantaj sağladığını söyledi. Elektrik prizine takılmadan güneş enerjisiyle aküsünü şarj eden araçların hem çevre dostu, hem de oldukça ekonomik faydalar sağladığına dikkat çeken Gülüm, araçların bu sayede motorlarını hiç durdurmadan daha uzun mesafe sürüş imkanı sağladığını ve akü ömrünü uzattığını aktardı. Araçları Danimarka’dan ithal ettiklerini belirten Gülüm, şu bilgileri verdi: “Bu araçlar, 18 delikli golf sahalarında en iyi sezonda verimliliği yüzde 165, en kötü sezonda yüzde 122 artırıyor. Normalde 18 delikli bir golf sahasında bu aracın 0,8 kilovat saat enerjiye ihtiyacı var. Ancak, üzerine monte edilen güneş panelleriyle saatte 1,32 kilovat enerji üretiyor. Yani 0,52 kilovat saat fazla enerji üretmiş oluyor. Fazla gelen enerjiyi de depoluyor. Tekrar şarj etmeye gerek kalmadan sürekli çalışıyor.”

Ayfer Gülüm, bu panellerin sadece golf arabalarında değil, havaalanları, alışveriş merkezleri, siteler, tatil köyleri, üniversiteler ve hastanelerdeki kısa mesafe servis araçlarında da kullanılabildiğini aktardı. Araçlar, karbondioksit emisyonu olmadığı için yılda 20 ağacı da kurtarıyor.

SolarDrive’da Global Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Erik Andersen ise SolarDrive panellerinin benzersiz tasarımı ve teknoloji harikası özellikleri ile dünyada sektör lideri olduğunu söyledi. Dünyanın her yerindeki farklı model ve markalarda üretilmiş golf ve servis araçlarına kolaylıkla monte edildiğini belirten Andersen, “SolarDrive monte edilen golf ve çok amaçlı servis araba filoları, başta ABD olmak üzere, Asya ve Avrupa’nın en prestijli golf kulüplerinde ve sahalarda sorunsuz ve mükemmel bir şekilde hizmet vermektedir.” dedi. Andersen, yılda 30 bin araç ürettiklerini ve bu araçları 40 ülkeye ihraç ettiklerini kaydetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.