Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran Dünya Çevre Günü Ankara’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dünya Çevre Günü nedeniyle  Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı Ankara  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenledi. Hazırlanan  programda Tıbbi Atık Eğitimi, Teğmen Kalmaz İlköğretim Okulunda düzenlenen ‘Çevre ve Okul’ konulu konferans, Hanımların Çevre Bilincinin Geliştirilmesine Yönelik Eğitim, Çevre Mevzuatı ve Uygulamaları konulu söyleşiler  gibi birçok etkinliğe  yer verildi.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara Valisi Alaaddin Yüksel bir mesaj yayınladı:

“Çevre ilişkilerinde bugün gelinen durum itibariyle insanoğlunun çevre ile teknoloji arasındaki sorunu çözmesi ve çevreyi nasıl uyumlu tutabileceğinin cevaplarını elbette vermesi gerekmektedir.

İnsanoğlunun kainatın kendisine bahşettiği imkanları doğal haliyle koruması ve kullanması gerektiği anlayışından uzaklaşarak; içinde yaşadığı çevreye karşı adeta savaş açmayı tercih etmesi ve teknolojinin hızlılığı kadar doğanın tahribatını da aynı hızla sürdürmesi hali kabul edilemez.

İnsanoğlu doğaya hakim olma ve onu sorumsuzca kullanmasının bedelini daha ağır bir şekilde ödemeden çevreyi koruma- kullanma dengesi içerisinde muhafaza etmenin yollarını mutlaka bulmalı ve çevre ilişkilerinde artık daha samimi olmalıdır.

Temiz bir çevrenin çocuklarımıza bırakabileceğimiz en güzel miras olduğu ile gelecek nesillere teslim edilmesinden de sorumlu olduğumuz hususlarının aklımızdan hiç çıkarılmaması gerektiği artık tartışılmayacak kadar açıktır. Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun”.

Ayrıca Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yayınladığı mesajda tasarruf etmenin ve geri dönüşümün önemine vurgu yapıldı. Çevre Ve şehircilik İl Müdürü Kasım Kayıhan, Eğitim temasının  işlendiği mesajda “Çevrenin bize geçmiş kuşaklardan kalan bir miras değil, gelecek kuşaklara bir emanet olduğu gerçeğini hatırlatarak, gelecek kuşaklara daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakacağımız inancıyla Dünya Çevre Gününüzü kutlarım” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.