Büyük Ödül İsrail’in

Kudüs Bahai Dini Merkezi, Fotoğraf: Cansel E. Toygar, The Epochtimes

Kimya dalındaki 2011 Nobel Ödülü İsrail’li bilim adamı Prof. Daniel Shectman’n oldu. 70 yaşındaki bilim adamı ödülü aldığının açıklanmasından sonra bu duygunun harika olduğunu, bunun hem kendisi hem de ülkesi için büyük gün olduğunu söyledi.

“Kristalimsiler” adını verdiği çalışmasını İsveç Kraliyet Bilim Akademisi “Arap dünyası’nın atom seviyesinde üretilmiş mükemmel mozaiği” olarak tanımlamıştı. Shectman, “kristal içindeki atomların simetrik biçimlerde olduğuna dair olan inancı yıkarak, kristal içindeki atomların tekrar edilemez biçimde kümelenebileceğini” gösterdi.

Buluşu büyük tartışma yarattı ve araştırma grubundan ayrılması istendi. Hayfa’daki İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren Shectman, bilim insanlarının maddenin doğasıyla ilgili algılarını değiştirmesine sebep olacak bir buluşa imza atmış oldu.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Shectman’ı “İsrail halkına büyük bir hediye verdiniz” diyerek kutladı. Ayrıca Başbakan Benyamin Netanyahu, İsrailli kabine üyeleri ve muhalefet partileri bilim adamını bu büyük başarısı için kutladılar

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.