Buzdan Heykeller Moskova’da Görücüye Çıktı

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova’da heykeltıraşlar becerilerini ve ustalıklarını buz üzerinde gösterdi. Kışın buz gibi havasını ve karını kültürlerinin bir parçası haline getiren Rusya’da kameralara ilginç manzaralar takılıyor. Moskova’da düzenlenen bir etkinlik ile soğuğun sağladığı avantajlar kullanılarak heykeltıraşlar ustalıklarını buz üzerinde sergiledi.
‘Rus Kış Festivali’ çerçevesinde düzenlenen etkinlik için şehrin merkezinde açık havada kurulan atölyelerde heykeltıraşlar, buz kalıbından inanılmaz güzellikte heykeller ortaya çıkarttı. Rus geleneksel hikayelerinin kahramanlarını ana tema olarak kullanan zenaatkarlar özellikle hazırladıkları dev tavşan ve kedi ile vatandaşlarının büyük ilgisini çekti.

BUZDAN EN HIZLI HEYKELİ YAPARAK REKOR KIRDI
Etkinlikte ayrıca hız yarışı da yapıldı. Heykeltıraşlarından ellerindeki buz kalıbından en hızlı şekilde hayvan şeklini yapmaları istendi. Aralarında Dünya Buz Şampiyonları’nın da yer aldığı yarışmada birkaç dakika içinde güzel şekiller oluşturularak yeni hız rekoru kırıldı.
Dünyanın en önde gelen buz heykeltıraşlarından biri olan Sergey Zaplatin’nin de yarışmaya katıldı. Zaplatin 2008 yılında Alaska’da bir buz oyma yarışmasında birincilik ve altın madalya kazanmıştı.
‘Rus Kış Festivali’ Aralık ayı ortasında başlayarak Ocak ayın ortalarına kadar devam eden büyük bir etkinlik. Festival ülkede geleneksel olarak geniş kutlanan Rus Noel ve Rus Yılbaşı bayramlarını da kapsıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.