Cari Açık 65 Milyon Dolara Ulaştı

Cari Açık Büyüdü

Cari açık büyüdü

Cari açık Ocak –Ekim döneminde 65milyar 57milyon dolara ulaştı.

Merkez Bankası verilerine göre, cari açık, geçen yılın Ocak-Ekim döneminde 33.55 milyar dolar olmuştu.

Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.2 büyüme kaydederek ,dünya ikincisi olmasına rağmen, cari açık Ocak –Ekim döneminde 65milyar 57milyon dolara ulaştı .Yılın ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93.9 artışla 65.06 milyar dolar olurken, Ekim ayında ise beklentilerin altında 4.15 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar, ilk 10 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre 5.25 milyar dolar artarak 11.53 milyar dolara yükseldi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün cari açıkla ilgili yaptığı açıklamada”Cari açıkta bir düzelmenin başladığını bu büyüme rakamı açıklarken 3. çeyrekte ihracatta yüzde 10’un üzerinde bir büyümeyle, ithalatta yüzde 7’ le, makasın daralmaya başladığını belirtti Türkiye’nin hedeflerinin’de Türkiye’de iş gücüne katılım oranı yükselterek , teknolojik değişim yaparak, Türkiye’de kadının iş gücüne katılımı  sağlayarak, lüks harcamalara dikkat ederek, aşırı kamu borçları, bütçe açıklarını disiplin altında  tutarak büyümemizin sağlıklı bir temelde yürütülmesini sağlanacağını söyledi.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.