Çatı Aday: Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu (kaynak: www.ihsanoglu.com)
Ekmeleddin İhsanoğlu (kaynak: www.ihsanoglu.com)

Uzun süredir merak edilen muhalefetin çatı adayı bugün açıklandı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli bugün biraraya geldi. İki lider yapılan görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması düzenledi ve Cumhurbaşkanlığı için belirledikleri adayın İslam İşbirliği Teşkilatı eski Başkanı Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu olduğunu bildirdi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu MHP Lideri Bahçeli’yi TBMM’deki makamında ziyaret etti ve Cumhurbaşkanı adayı olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu teklif etti. Daha sonra yapılan basın açıklamasında Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimiyle, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkana sundum. Sayın Ekmelettin İhsanoğlu bey… Şunu ifade edeyim. Demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan, huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.”

MHP Lideri Bahçeli de görüşme sonrası gazetecilere şu açıklamayı yaptı:

“Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştırılmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi de bu isim üzerinde bütünleşerek Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusundadır. O bakımdan Sayın Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Sayın arkadaşlarının Türkiye’de çok değerli şahsiyetler olmakla beraber bugünkü şartlar içerisinde değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında da çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum.”

Ekmeleddin İhsanoğlu Hakkında

1943 yılında Kahire’de doğmuştur. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başlamıştır. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yapmıştır.

1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör olmuştur.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürütmüştür. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşımaktadır.

Evli ve üç çocuk babası olan İhsanoğlu, iyi derecede İngilizce ve Arapça dillerinin yanı sıra orta düzeyde Fransızca ve Farsça bilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.