Çaya , Çorbaya Limon

Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak bir çorba hepimizin içini ısıtır. Çorbanın tadını ise güzelleştiren limondur. Sadece çorbada değil bir çok sebze yemeklerinde ve salatalarda limonu eksik etmeyiz. Limonun ekşiliği dildeki tat gözeneklerini uyarıp tükrük salgılanmasını artırdığı için yiyeceklerden sayısız tat nüansları almamızı sağlar. Sadece tat duyumuza hitap etmeyen limonun faydaları saymakla bitmez.

Limonun sağlığımıza faydaları şunlardır: İçerdiği C vitaminiyle grip ve nezleye iyi gelir. Ağız kokusunu giderir. Balgam yaptırmaz.

Kalp çarpıntısını giderir. Kalp ve damar tıkanıklığını önler. Damar sertliğini önler.  Felç hastalıklarına iyi gelir. İyi bir tansiyon düşürücü olduğunu unutmamak gerekir.

Karaciğerin hararetini söndürerek, safrayı söktürür. Asit miktarı fazla olduğundan  vücudumuz için iyi bir çözücü ve dezenfekte edicidir. Bağırsak ve idrar yollarını temizler.

Mide bulantısını önleyerek mideyi kuvvetlendirir. Şişkinliği giderir. Hazmı kolaylaştırır ve iştahı artırır. Susuzluğu giderir.

Limonun cilt sağlığı ve güzellik için de çok yararlı bir meyve olduğunu unutmamak gerekir. Sivilceleri giderir ve cildi temizler. Termeyi giderir. Ciltteki çillere faydalıdır. Saç yıkarken  son durulama suyuna limon suyu katarsak pırıl pırıl parlayan bir saçımız olur.

Ağrıyı ve sızıyı dağıttığı bilinen limonun başağrısına iyi geldiği de bilinmektedir.

Zehirli hayvan sokmalarının panzehiridir.

Sağlığımız için yararlarının yanında ev işleri için de bir çok pratik çözümler sunar. Bunlardan bazıları: Balık kokan tavayı limonla bir güzel ovalayın ve yıkayın.

Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatıp ütüleyin.

Kabuğu güvelenmeye engel olur. Kabuğu yakılınca odayı temizler.

Mürekkep lekesini temizler. Parlatıcı ve temizleyicidir.

Etleri limon suyu ile pişirirseniz hem daha yumuşak hem de daha lezzetli olur.

Tavuk etinin daha yumuşak, daha güzel kokulu ve lezzetli olması için de pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile iyice ovalayıp daha sonra içine ve üzerine rendelenmiş limon kabuğu koyalım.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.