Çelik: Ülkedeki Tüm Gayrimüslim Cemaat ve Mensuplarını Birinci Sınıf, Eşit ve Hür Vatandaş Olarak Görüyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ülkedeki tüm gayrimüslim cemaat mensuplarını, bu ülkenin birinci sınıf, eşit ve hür vatandaşları olarak gördüklerini söyledi. Çelik, bugüne kadar ortaya koydukları uygulamalar ve beyanların bunu gösterdiğini ifade etti.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partilerinin Hizbullah’la işbirliği yapmakla suçlayan ithamları üzerine, Hürriyet Gazetesi muhabirine verdiği beyanatta, legal olması kaydıyla ülkemizdeki her türlü dernek, vakıf, cemiyet ve cemaatle diyalog içinde olmanın tabii oluğunu söylediğini belirtti. Gayrimüslim cemaatlerden verdiği örneklerden dolayı bazı yanlış anlama ve yorumlar olduğu yönünde duyumlar aldığına işaret eden Çelik, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gayrimüslim vatandaşlarımızı rahatsız ve rencide edecek bir ifadem olmadığı gibi, böyle bir niyetimin de olmadığını, öncelikle gayrimüslim cemaat mensuplarına ve tüm kamuoyuna bildirmek isterim. Ülkedeki tüm gayrimüslim cemaat mensuplarını, bu ülkenin birinci sınıf, eşit ve hür vatandaşları olarak gördüğümüzü, bugüne kadar ortaya koyduğumuz uygulamalar ve beyanlarımız göstermiştir. Ne benim, ne partimin, ne de hükümetimizin aksi bir tavrı ve uygulaması olmuştur. Yaptığım açıklama, tüm farklılıklarla, diyalog ve medeni münasebet içinde olmamızın, Türkiye’yi kucaklayan bir siyasi parti olmamızın gereği olduğunu örneklerle ortaya koymaya yöneliktir. Adı geçen gazetedeki haberin bu açıklamam çerçevesinde değerlendirilmesini saygılarımla arz ederim.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.