Çevik Bir’le Birlikte 9 Kişi Cezaevi’nde

Çevik Bir Cezaevinde

Çevik Bir’le Birlikte 9 Kişi Cezaevi’nde

28 Şubat Soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı olan emekli Orgeneral Çevik Bir’in de arasında bulunduğu 12 kişiden 9’u tutuklandı.  3 kişi serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin ile özel yetkili 5 cumhuriyet savcısının 13 şüpheliyi sorgusu sona erdi. Savcılar ifadesi alınan 13 zanlıdan 12’sini tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ederken 1 zanlı serbest kaldı.

 Soruşturmada aralarında emekli tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp’in de bulunduğu 9 kişi tutuklandı. 7 kişi serbest bırakıldı.

Tutuklananların kimlikleri: Emekli tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan, İdris Koralp; emekli kurmay albaylar Hüsnü Dağ, Sezai Kürşat Ökte; emekli albaylar Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Mustafa Babacan, Orhan Nalcıoğlu.

Mahkemenin serbest bırakmaya karar verdikleri ise: emekli kurmay albaylar Arslan Daştan, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albay İbrahim Selman Yazıcı; emekli albaylar Mustafa Kemal Savcı, Mehmet Şinası Çalış; emekli binbaşı Ahmet Aka ve emekli Astsubay Başçavuş olduğu bildirilen Aydın Karaşahin.

Tutuklananlar Sincan Cezaevi’ne Konuldular

Tutuklanan 9 kişi Sincan Cezaevi’ne konuldu.Aralarında emekli tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp’in de bulunduğu tutuklular Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden getirildikleri minübüslerle geniş güvenlik önlemleri altında adliyeden çıkarıldılar.Tutuklanan bazı sanıklar, adliye önünde bekleyen ailelerine el salladı. Bazı sanık yakınlarının ağladığı ve yakınlarına “Seni çok seviyoruz” diye bağırdıkları duyuldu.

Nöbetçi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100/3’ünde maddesinde sayılan suçlar kapsamında “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir olgular ve şüphelilerin yurt dışına kaçma ihtimali göz önünde bulundurularak adli kontrolün yetersiz kalacağı” gerekçesiyle tutuklama kararı verdiği öğrenildi.(Hürriyet Gazetesi)

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.