Cezaevinde Üniversite Bitirdiler

EDİRNEEdirne Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan hükümlüler üniversiteyi bitirerek diploma almaya hak kazandı. Değişik suçlardan hüküm giyen 4 kişi, cezaevi yönetiminin sağladığı imkânlarla üniversite sınavlarına çalışmaya başladı. Sınavlara sıkı bir şekilde hazırlanan hükümlüler önce üniversiteli oldu, ardından da öğrenimini başarılı bir şekilde tamamlayarak diploma almaya hak kazandı. Hükümlerinin gösterdiği başarı nedeniyle cezaevinde diploma töreni düzenlendi.

Törene, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci ile Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sami Kerpiççi katıldı. Mezuniyet sevincini keplerini havaya atarak kutlayan hükümlüler okumaları için kendilerine imkan sağlayan cezaevi yönetimine teşekkür etti.

18 aydan bu yana cezaevinde bulunan ve 26 ay sonra tahliye olacak Ali Tarkan Keyifer isimli hükümlü, kurum müdürünün özel izni ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Keyifer, “Hem öğretmen, hem de televizyon aracılığıyla çalıştık. Dershane için de özel bir yerimiz var. Maddi durumum iyi olmadığı için Edirne Valiliği’nden aldığım bursla okulumu bitirdim. Onların çok büyük katkısı var. Mezun olduğum için çok mutluyum. İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Çocuklarımın burada olmasını ve onlarla mezuniyet sevincini paylaşmayı çok isterdim. Çünkü onlara da örnek olmak gerekiyor bazı konularda. Eğitim çok önemli bir konu. Kızlarımın burada olmasını çok isterdim.” dedi.

Üç buçuk yıldır cezaevinde bulunan ve 9 ay sonra özgürlüğüne kavuşacak Eşref Uymaz ise, “Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Üç buçuk yıldır cezaevindeyim. 9 ay sonra tahliye olacağım. Kurum müdürü ve memurlar bize çok yardımcı oldular. Ders çalışmamız için uygun bir ortam oluşturuldu.” diye konuştu.

Birkan Baştürk de yaklaşık üç buçuk yıldan bu yana cezaevinde bulunduğunu belirterek İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi öğrencisi olduğunu kaydetti.

Trakya Üniversitesi Tunca Meslek Yüksek Okulu Uzaktan Eğitim Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümünü derece ile bitiren Affan Emre Ergü ise derslerine çok çalıştığını ve bunun sonucunda derece aldığını belirtti. Kendisine sağlanan imkânlardan dolayı cezaevi yönetimine teşekkür eden Ergün, elde ettiği başarıyla dışarıda kendisini bekleyen oğluna ve içerideki hükümlü arkadaşlarına örnek olduğunu ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.