CHP’de Kurultay Kararı

Fotoğraf: www.chp.org.tr
Fotoğraf: www.chp.org.tr

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultay tarihinin Pazar günü MYK’da netleşeceğini söyledi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu konu ile ilgili dün gazetecilere bir açıklama yaptı ve “Genel Başkan adayları çıkabilir. Demokratik yollarla yarışacağız. Bu gayet doğal bir şey… Normal demokratik yollarla bir yarış yapılacak. Kurultayımızı toplayacağız orada kim galip gelirse, şu galip geldi diye elimizi kaldıracağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bütün hedef 2015 seçimlerinde daha başarılı bir performans çıkarmak” dedi.

Kılıçdaroğlu, Kurultay tarihinin Pazar günkü MYK’da netleşeceğini ve aynı gün veya ertesi gün açıklanacağını da bildirdi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu Kurultay sonrası için “Bundan sonra tolerans yok” diye uyardı ve “Ne istedilerse yaptım. Kurultaydan sonra parti içi kısır tartışmalara izin vermem” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu toplanacak kurultayda tasfiye gibi bir amacının olmadığını söyledi ve ekledi: “Bugüne kadar hep toleranslı davrandım ama bu kurultaydan sonra bitiyor. Özgürlük alanları güvence altına alınır. Sınırsız özgürlük yoktur. CHP de özgürlükçü bir partidir ama özgürlük sınırlarını iç tüzük, kurallar ve gelenekler belirler.”

CHP’de kurultay tartışmaları Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının ardından konuşulmaya başlandı. CHP’li milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Nur Serter ve Süheyl Batum geçen hafta düzenledikleri bir basın toplantısında CHP’nin Cumhurbaşkanlığı sürecindeki kararlarını ağır bir şekilde eleştirmiş ve Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etmişlerdi.

Parti meclisi, kurultayı bir yıl ertelemişti. Ancak bu son olaylardan sonra, Kılıçdaroğlu kurultayı toplayacaklarını ve takvimi belirleyeceklerini ifade etmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayı toplayacağını açıklamasının ardından CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Grup Başkanvekilliğinden istifa edeceğini açıkladı.İnce, genel başkanlık yarışına gireceği yönündeki işaretleri kuvvetlendirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.