CHP’den ciddi bildiri

Tarhan: “Demokrasi iktidarın her istediğini yaptığı bir rejim değildir”

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının gündemdeki istifaları ile ilgili CHP adına altı maddelik bir bildiriyi gerçekleştirdiği basın toplantısında okudu.  6 maddelik bildiri şöyleydi:

1- Hukukun üstünlüğü, demokrasi gibi kavramlar sivil yönetimlerde gerçek anlamını bulur. Sağlıklı işleyen bir sivil yönetim, yönettiği kurumlarla kriz çıkaran bir yönetim değildir. İktidarın görevi kurumları itibarsızlaştırmak olmamalıdır.

2- Asker kışlasında kalmalı. Askerin sıcak siyesetin içine çekilmesi doğru değildir ancak sabah akşam askeri kötülemek, iftira etmek, saygınlığına gölge düşürmek hiçbir fayda sağlanmaz.

3- Demokrasi iktidarın her istediğini yaptığı bir rejim değildir. Demokrasi otokrasiye dönüşmemelidir.

4- Son olayda yargı bağımsızlığının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yargı artık milli irade adına değil, siyasal irade adına karar veren bir yapıya dönüşmüştür.

5- Her iktidarın temelinde meşruiyet bulunmalıdır. AKP yargıdan elini çekmelidir.

6- Komutanların istifaları devlet kurumları arasındaki kopukluğu göstermektedir. Madem komutanlar görevinden ayrıldı, iktidar bu istifaların gerekçelerini paylaşmalıdır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.