CHP’li Kart: Bazı Savcılar Taraflı Davranıyor ve Bu Konuda Adalet Bakanlığı ve HSYK’dan Cesaret Alıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Atilla Kart, bazı soruşturmaları yürüten kimi savcıların meslekten ihraç edilmesi ve yerlerinin değiştirilmesi için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ na suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

TBMM’de konuşan Kart, bazı savcıların taraflı davrandığını iddia etti. Bunun somut örneklerinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde yaşandığını iddia ettiği yolsuzluk konusunda olduğunu ileri süren Kart, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili soruşturmada bilirkişi tayininden önce hazırlanan bilirkişi raporu esas alındı. Silivri soruşturmaları kapsamındaki soruşturmada Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik maddi suç bulgularını Kayseri ya da Ankara Cumhuriyet Başsavcılıklarına göndermediler.” dedi.

Kart, bu savcıların Adalet Bakanlığı ve HSYK’dan cesaret aldığını savunurken, söz konusu savcılar hakkında meslekten ihraç ya da yer değiştirme yaptırımlarının uygulanması için HSYK’ya suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Atilla Kart, TBMM’de dağıtıldığı belirtilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili kitap konusundaki bir soru üzerine ise şu görüşleri dile getirdi: ”Bu türlü çirkin, provokatif, toplumda ayrışmayı yaratan yayınlara itibar edilmemesi gerektiği açıktır. Bu nitelikteki yayınların dağıtılmasına TBMM Başkanlığı nasıl ve neden göz yumuyor? Benzeri kitapları yayınladıkları ifade edilen bazı kişilere yönelik Silivri uygulamaları ortadayken, bakalım hükümet bu kitabı yayımlayan, bu karalamayı yapan odakların üstüne gitme sorumluluğunu, dirayetini gösterebilecek mi? Ümitvar değilim. Çünkü, bu ve benzeri kitapların hükümete bağlı olan belli odaklar tarafından beslendiğini, himaye edildiğini öngörüyoruz. Olayı kararlı bir şekilde takip edeceğiz. O kitap ve yayımlayanları, kullananların kimliğini kamuoyuna deşifre edeceğiz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.