Çin, 2011 Yılına Girdi

Çin, 2011 yılına merhaba dedi. Havanın da soğuk olması nedeniyle Çinlilerin büyük bir kısmı yılbaşını evlerinde televizyonların verdiği yeni yıl eğlence programlarını izleyerek karşıladı.
Çin devlet televizyonu tarafından canlı olarak yayınlanan programda, Çin’in ünlü sanatçıları sahne aldı. Programda sahne alan birçok yabancı sanatçı ve yabancı gösteri grupları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Çinli erkek çocuklarının yapmış oldukları gösteri izleyicileri heyecanlandırdı.
Bu arada Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao yeni yıl mesajı yayınladı. 2010 yılının Çin halkı için çok özel bir yıl olduğuna vurgu yapan Hu, sene boyunca uluslararası ve ülke içi karmaşık değişimler içerisinde, Şanghay EXPO ve Guangzhou Asya Oyunları’nı başarılı bir şekilde organize etmekten memnuniyetini dile getirdi. Çin Cumhurbaşkanı ayrıca, “Yeni yılda da hükümet olarak insanların yaşam standartlarını ve kalitesini artırmak için çalışacağız.” dedi.
Yılbaşını erkenden okullarında kutlayan öğrenciler de oldukça eğlenceli vakit geçirdi. Jiangxi eyaletinde ilkokulda düzenlenen etkinliklerle kutlanan yeni yıl renkli görüntüler oluşturdu. Öğrenciler kendi el becerileri ile hazırladıkları çeşitli şekillerdeki 2011 resimleri ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.
Çin’in büyük şehirlerinden Şanghay, Pekin ve Guangzhou’da ise yeni yıl dolayısıyla şehrin önemli turistlik mekanları ışıklandırıldı.
Yeni yıl hazırlıkları kapsamında ülkedeki hemen her yer süslerle donatıldı. Çinliler geleneksel yeni yıl bayramına (bahar bayramı-Chunjie) ise Şubat ayının başında girmeye hazırlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.