Çin Borsası Çalkantıda, Çin Yuan’i Dolar’ın Etkisinden Arındırmak İstiyor

Hong Kong’da bir Döviz Bürosu (Foto: PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images, 2015)
Hong Kong’da bir Döviz Bürosu (Foto: PHILIPPE LOPEZ/AFP/Getty Images, 2015)

Çin Borsalar Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Xi Jinping’in ana ekonomi danışmanı Fang Xinghai, Davos’ta Çin para birimi Yuan’i Dolar’ın etkisinden arındıracağını söyledi.  Dolar ve Yuan arasındaki oran yaklaşık 1 Dolar 6.57 yuan eşittir ve uluslararası bankaların tahminlerine göre bu oran sene sonuna kadar yuan aleyhine gelişecek ve 1 Dolar 7 Yuan edecek.

Fang Xinghai, Davos’ta katıldığı Dünya Ekonomi Zirvesi’nde Pekin Hükümetinin yuan’i doların etkisinden arındıracaklarını ima etti. Fang Xinhai doların yerine hızlı bir şekilde birkaç güçlü para biriminden oluşan bir döviz sepeti oluşturacaklarını ve döviz kurlarının yükselişi ve inişlerine göre para birimlerini kombine edeceklerini ekledi.

Bu aslında yeni bir şey değil, Çinli yetkililer aslında 2005 yılında da yuan’i doların etkisinden kurtarmak istediklerini dile getirmişlerdi. Fakat şimdiye kadar bu hayata geçirilmedi. 2015 yılı Aralık ayında merkez bankası medya yoluyla, kur politikasını değiştireceğini duyurdu, fakat bunu nasıl gerçekleştireceğini söylemedi. 2016 yılının başından beri yuan sürekli olarak düşmeye devam ediyor.

Ekonomi uzmanların tahminlerine göre, bu sene Çin’in en temel sorunu sermaye kaçışı ve yuan para birimi olacak.

Çin sermaye kaçışını önlemek için  bir dizi tedbir aldı. Örneğin, yurt dışında yatırım ve yabancı döviz ile iş yapmak isteyen şirketlere sınır koydu.

Çinli bir vatandaşın yılık yerli para birimi olan yuan’i bozdurarak sahip olabileceği dolar miktarı 50.000 ile sınırlıdır. Bazı söylentilere göre, Çin bu sınırı aşanlar için bir kara liste tutuyor ve bu kişileri belirli yaptırımlar bekliyor.

Birçok Çinli için bu çok ciddi bir sorun, çünkü birçoğu yurt dışında okullara gidiyor, bazıları iş yerleri kuruyor ve bazıları da yurtdışında emlak alıyor. Bu grup insanları bu kısıtlamalar çok olumsuz bir şekilde etkiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.