Çin Cumhurbaşkanı Hu, ABD Ziyaretine Başladı

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, tarihi ABD ziyaretine başlarken, iki ülke arasında yeni anlaşmaların imzalanacağı açıklandı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın davetlisi olarak bugün ABD’ye giden Hu’nun en yüksek diplomatik törenle karşılanacağı belirtildi. Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 40. yıldönümü sebebiyle bu ziyaret iki taraf için de büyük önem taşıyor. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Yao Jian, bugün yaptığı açıklamada 400’den fazla Çinli işletmeciden oluşan Çin ticaret ve yatırım heyetinin ABD’de bulunduğunu ve iki ülke arasında ticaret, karşılıklı yatırım ve işbirliği alanlarında yeni anlaşmaların imzalanacağını söyledi. Yao, 21 Ocak’ta Çin Ticaret Bakanlığı ve Çin Ticareti Geliştirme İdaresi’nin birlikte Chicago’da düzenlediği Çin-ABD Ekonomi ve Ticaret İşbirliği Forumu’na katılacaklarını ve imza töreninde birçok ekonomik ve ticari anlaşmanın imzalanacağını ifade etti. Konuşmasında Yao, ticaretin yanı sıra yatırım ve teknoloji işbirliği de dahil olmak üzere ABD ile geniş bir alanda işbirliği yapılacağını dile getirdi.

ÇİN: YUAN, ABD’NİN TİCARİ AÇIĞININ SEBEBİ DEĞİL

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Hong Lei, Pekin’deki basın toplantısında ABD’nin, Çin’in yuani manipüle ettiği yönündeki iddialarına verdiği cevapta, Çin’in, döviz kuru sisteminde sorumlu bir yol izlediğini ve yuan konusunda reforma devam edeceklerini kaydetti. “Yapılanlar göstermiştir ki, ABD’nin ticaret açığının sebebi yuan değildir.” diyen Hong, Washington yönetiminden iki ülke arasındaki ilişkilerin önemini açıkça anlamalarını ve iki ülkenin sağlıklı ticaret ve ekonomik ilişkilerini ilerletmesini bekledikleri kaydetti. Washington, Pekin’i, p

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.