Çin depreminde 9 yüz kişi kurtarıldı

PEKİNÇin’in kuzeybatısındaki Çinhay eyaletinde meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar 900 kişinin kurtarıldığı bildirildi. Yetkililer, 30’u öğrenci olmak üzere şu ana kadar 900 kişiyi enkazdan kurtardı. 4 bin metrenin üzerinde yüksekliği bulunan deprem bölgesindeki ölü sayısında bir değişiklik olmadı. 8 saat önce bildirilen 400 ölü, 10 bini aşkın yaralı sayısında bir değişme olamadı.

Arama ve kurtarma çalışmaları geceye rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Dondurucu soğuk ve rüzgâr kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Bölgeye iki gün sonra yağmurun yağması bekleniyor.

Deprem merkezine en yakın 100 bin kişilik Ciegu kasabasındaki evlerin yüzde 90’ının, okulların da yüzde 70’inin yıkıldığı belirtiliyor. Yetkililer, kurtarma çalışmalarında önceliğin depremde yıkılan okullara verileceğini açıkladı.

Hükümet deprem bölgesinin yeniden yapılandırılması için yaklaşık 30 milyon dolar bütçe ayırdı. Asker, silahlı polis ve sağlık görevlilerinden oluşan 5 bini aşkın arama-kurtarma görevlisi de deprem bölgesine ulaştı ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Ancak iş makinelerinin yetersiz olduğu, tıbbi araç ve gerece ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Evlerin çoğunun kerpiçten yapılması da ölü sayısının artmasında önemli bir etken. Bölgeye ulaşım depremden hasar gören yollar nedeniyle güçlükle yapılıyor. Depremin ardından 70 artçı sarsıntının oluştuğu kaydedildi.

7.1’lik depremden saatler önce meydana gelen 4,7’lik deprem nedeniyle halkın bazısının dışarıda olmasının tek teselli kaynağı olduğu belirtiliyor. Net olarak kaç kişinin enkaz altında olduğu ise hala belirsiz.

Çinhay eyaletinde 2001’den beri 5’in üzerinde 53 deprem oluştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.