Çin Devlet Başkanı Devletin 1 Numaralı Düşmanını Selamladı

Devlet Başkanı Xi Jingping Falun Gong uygulayıcılarını selamlıyor (Fotoğraf: Minghui.org)
Devlet Başkanı Xi Jingping Falun Gong uygulayıcılarını selamlıyor (Fotoğraf: Minghui.org)

Çin devlet Başkanı ve parti lideri Xi Jinping Yeni Zelanda’ya yaptığı ziyaret sırasında Çin’i protesto eden Falun Gong uygulayıcılarını selamladı. Xi Jinping’in eşinin de selamladığı görüldü.

Çin’de bir numaralı düşman olarak ilan edilen ve her türlü zulmü gören Falun Gong uygulayıcıları neden Başkan tarafından selamlandı? Xi Jinping açısından bu bir çelişki ve ayrıca teoride bir gecede bu zulmü durmaya yetkisi var.

İnsan hakları Çin’in en büyük sorunu

100 milyondan fazla Çinli 1999 yılından beri devlet tarafından sistematik bir şekilde yürütülen bu zulümden ciddi şekilde etkileniyor. Falun Gong, beş takım egzersiz içeren ve “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ” ilkelerine göre yaşamayı öğreten bir qigong uygulaması. İnsanlar Falun Gong’u uyguladığı için Çin’de zulüm görüyor.

Hala Çin hapishanelerinde, çalışma kamplarında ve beyin yıkama merkezlerinde birçok Falun Gong uygulayıcısı bulunuyor. Şimdiye kadar tespit edilmiş ve ispatlanmış 3805 ölüm vakası mevcut. Bunlar işkence ile öldürüldüğü ispatlanan insanlar fakat gerçek sayının soykırım boyutunda olduğu tahmin ediliyor.

İnsan hakları avukatları ve araştırmacılar, sadece 60.000 Falun Gong uygulayıcısının gizlice organları için öldürüldüğünü raporladı. Bu durum gerçekten de endişe verici. Gerçek tümü ile aydınlığa kavuşturulduğu zaman, Çin Komünist Partisi dağılabilir.

Xi Jinping show mu yapıyor?

Çinli liderler düşünmeden hiçbir harekette bulunmazlar. Bu hesaplanmış bir siyasi hareket midir? Bu jest ne anlama geliyor? “Ben aslında sizin tarafınızdayım” anlamına mı geliyor?

Bu aynı zamanda siyasi düşmanlarına karşı bir gözdağı olarak da görülebilir. Çin Devlet Başkanı, eski başkan ve Parti eski lideri Jiang Zemin’in parti içerisindeki tüm yandaşlarından kurtulmaya çalışıyor. Ayrıca Falun Gong zulmünün baş aktörleri olan Bo Xilai, Zhou Yongkang, Li Dongsheng ve Xu Caihou bir zamanlar Jiang Zemin’e bağlı partinin en üst düzey yöneticileriydiler ve Xi Jinping’in iktidara gelmesi ile tek tek bu isimlerin işlerine son verildi.

Çin Devlet Başkanı neden ikiyüzlü davranıyor?

Xi Jingping’in gerçekte zulmü sonlandırmak istediği ancak parti lideri olarak korktuğu tahmin ediliyor. Çünkü Komünist Parti’nin üstünlüğünü korumak istiyor ve bunun için çok çabaladığı net bir şekilde görülüyor.

Çalışma kampı sisteminin kaldırılması gibi “reformlar” yaptığı doğru fakat reformlar sadece kozmetik ve gerçek Devlet aparatına hiç dokunmadığı ortada.

Çin’de aslında Devlet başkanından polise kadar herkes Falun Gong uygulayıcılarına yapılan bu zulmün yanlış olduğunun farkında ve bu konuda hem fikir. Birçok polis Falun Gong zulmünde aktif rol oynamak istemiyor. Yanlış bir şey yaptıklarını biliyorlar ve er ya da geç bunun yüzünden cezalandırılacaklarını düşünüyorlar. Ayrıca birçok polis, Falun Gong uygulacıları ve ailelerinden özür diliyor. Belki de Xi Jinping de artık bu zulmün yanlışlığına karar verdi ve Parti’nin ipini çekmeye hazırlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.