Çin Devletinden, Üst Düzey Yetkililere ve Eski Başkan Jiang Zemin’e Seyahat Yasağı

Jiang Zemin başta olmak üzere, 1500 üst düzey yetkiliye yurtdışına çıkma yasağı getirildi. (Fotoğraf: Andrew Wong / Getty Images)
Jiang Zemin başta olmak üzere, 1500 üst düzey yetkiliye yurtdışına çıkma yasağı getirildi. (Fotoğraf: Andrew Wong / Getty Images)

Çin’deki yolsuzlukla mücadele, gün geçtikçe daha da genişliyor: Devlet Başkanı Xi Jinping, 1.500 üst düzey yetkili ve eski devlet başkanı Jiang Zemin için  yurt dışına çıkma yasağı getirdi. Polis teşkilatlarında da temizlik operasyonu başlatıldı ve maden ocağı yolsuzluğu ile ilgili iki devlet güvenlik yetkilisi açığa alındı.

Hong Kong medya ajansları, Çin Devletinin 1.500 üst düzey yetkilisine ve yakınlarına yurtdışına çıkma yasağı getirdiğini duyurdu. Bu emri, 25 Nisan’da ÇKP’nin en güçlü kurumlarından olan Disiplin Kontrol Bölümü, ÇKP Personel Departmanı ve “Siyaset ve Hukuk Komitesi”nin verdiği ortaya çıktı.

Bu listenin en öncelikli isimleri arasında eski başkan Jiang Zemin ve eski başkan yardımcısı Zeng Qinghong bulunmaktadır. Yurtdışına çıkma yasağı, emekli ve hala aktif bir şekilde siyaset yapan ÇKP üst düzey yetkililerini de kapsamaktadır. Onlara tüm mal varlıklarını ve  pasaport verilerini ortaya koyma gerekliliği ve diğer ülke pasaportlarına sahipler ise bunu bildirme zorunluluğu getirildi.

Yurtdışına çıkma yasağı, aynı zamanda en üst düzey 42 eski politbüro üyelerini de kapsamaktadır. Ayrıca onların eşleri, çocukları ve 17 yakını da bu yurtdışına çıkma yasağına dahil edilmiştir. Jiang Zemin’e yakınlığı ve Falun Gong zulmünde oynadığı aktif rol ile öne çıkan Li Changchun da bu yasaklı kişiler arasındadır. Ayrıca yetki olarak ikinci düzeyde bulunan başbakan yardımcısı ve 100 kişi de bu listededir. Onlardan bazıları Jiang Zemin’in başkanlığı zamanında eski Milli Eğitim Bakanı olan Chen Zhili ve eski Sincan İl Başkanı Lei Yang’dır.

Ayrıca Liu Yunshan ve Çin’in üçüncü en güçlü adamı olan Zhang Gaoli (1.Başbakan Yardımcısı) ve onlar ile akraba olan 16 kişiye de yurtdışına çıkma yasağı getirilmiştir.

“Son Savaş” İçin Hazırlık Yapılıyor

Parti içinden dışarıya sızan başka bir bilgi de, Devlet başkanı Xi Jinping ve yolsuzlukla mücadeleden sorumlu Wang Shishan’ın son zamanlarda verdikleri birçok üst düzey konferansta yolsuzlukla mücadelede son savaşın başlamış olduğu ve bu savaşın 2017’de, 19. Parti Kongresi öncesinde sonuçlanmasını istediğiydi.

Polis Teşkilatlarında Temizlik Operasyonu

Jiang ve yakın çevresi polis teşkilatlarına da sızmış olduğu için Xi Jinping, polis teşkilatlarına da el attı ve temizlik operasyonu başlattı. Jiang’a yakın olanlar teker teker tasfiye edilmeye başlandı.

Çin polisi çok kötü bir üne sahiptir, bunun sebebi ise birçok polisin adı sıkça rüşvet ve işkence olaylarına karışmasıdır.

Birkaç gün önce genç bir bilim insanı Pekin Havalimanına giderken tutuklandı ve aynı gece öldü. Bilim insanının cesedinde yara izleri ve morluklar vardı. Sonrasında adamın işkence gördüğü ve darp edildiği anlaşıldı. Ailesi olayların incelenmesini ve gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyordu, fakat polis bu olayları örtbas etmek istedi. Kamuoyunun bu olaydan haberdar olmasının ardından, olayın incelenmesi için araştırma komisyonu kuruldu.

Xi Jinping, bu olaydan faydalanarak polis teşkilatlarına karşı bir temizlik operasyonu başlattı: Xi, tüm sistemin yeniden düzenlenmesini istiyor.

20 Mayıs’ta Xi, bir konferans verdi ve orada, “Polis teşkilatlarının üst kademelerinin tamamen reformdan geçeceğinden söz etti.”

Orada bir belge kabul edildi: bu belgede polisin hukuk kuralarına uyması gerektiği vurgulandı. Ayrıca bu belgede standartların yükseltileceği ve denetimlerin sıklaştırılacağı ve artırılacağı duyuruldu. Bu sayede, halk ve polis arasındaki güven duygusunun da yeniden pekiştirilmek istendiği ifade edildi.

Maden Ocağı Yolsuzlukları

22 Mayıs’ta Disiplin Kontrol Bölümü kendisine ait bir dergi de birçok üst düzey yetkilinin yolsuzluk olaylarına karıştığı ve soruşturmalar başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medya gözlemcilerine göre, bu soruşturmada özelikle iki isim ön plandaydı, bunlar eski devlet güvenlik bakanları Zhou Yonkang ve Luo Gan. Bu iki eski bakan ve aileleri çok ucuz bir şekilde, bir maden ocağı satın almışlar ve sonrasında bu maden ocağını 2 Milyar Yuan kar ederek satmışlardı. 2014 yılında bu olay Çin medyası aracıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.