Çin’de Malezya Havayolu Uçağı Kurbanlarının Yakınları Mağdur

Kaybolan Malezya Havayolu uçağı MH370'un yakınları (Fotoğraf: Lintao Zhang / Getty Images)
Kaybolan Malezya Havayolu uçağı MH370’un yakınları (Fotoğraf: Lintao Zhang / Getty Images)

Kayıp olan Malezya Havayollarına ait MH370 uçağı ile ilgili aile yakınları halen cevap bekliyor. Boeing 777 tipi uçak 8 Mart tarihinde Hint Okyanusu üzerinde giderken 300 yolcusu ile kaybolmuştu. Düşen uçakta bulunan Çinli yolcuların yakınları, görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre Çinli yetkiler tarafından dövüldü, tacize uğradı ve hatta tutuklandı.

AFP haber ajansının haberine göre, aile üyeleri talihsiz durumu görüşmek üzere Pekin’de bir araya geldiler. Bu sırada, bazı aile üyelerinin Çinli yetkiler tarafından rahatsız edildiği, bazılarının dövüldüğü ya da tutuklandığı bildirildi.

“Hergün ayrı bir ıstırap”

Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçak yolcularının üçte ikisi Çinli idi. Yaklaşık 30 kişilik aile üyelerinden oluşan bir grup bir Budist tapınağında acılarını paylaşmak için buluştu.

AFP’ye verdiği demeçte Bayan Zhang “Çin’de bugün tüm aile bireylerinin bir araya geldiği Ay Festivali kutlanıyor. Her geçen gün bizim için ıstırap ancak bugün daha çok acı hissediyoruz” dedi.

Selamat Umar’ın oğlu da uçakta bulunan yolculardan biriydi. Malezyalı Umar ”Pazar günü 100 kişiyi aşkın kişi onları anmak içim toplandı. Hala MH370’den haber alınamadığı için kalbim kırık. Bir türlü huzura kavuşamıyorum” dedi.

Çinli yetkililer yaşlıları ve çocukları tutukluyor

Kazada kaybolan aile üyeleri hakkında bilgi almak için Pekin’deki Malezya Havayolları ofisine giden vatandaşlar Çinli yetkililer tarafından tutuklandı. Tutuklananlar arasında dört ve altı yaşında çocuklar da vardı.

Kızkardeşi uçakta bulunan 61 yaşındaki Dai Shuqin birkaç ay önce tutuklandı. Shuqin “Biz normal insanlarız, neden bunlar oluyor anlamıyorum” dedi. Kendi ülkelerinin kendilerine sahip çıkmamasına öfkelenen aile fertlerinden bazıları intihar etmek istiyor ve şu sözleri sarfediyor: ”Daha nasıl yaşayalım?”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.