Çin İnsan Hakları Avukatı, Çin Rejimine ‘İnsanlığın Düşmanı’ diyor

Çin’den kaçan ve 2012’de Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen görme engelli bir  insan hakları avukatı, Çinli Chen Guangcheng, demokratik ülkeleri ve seçmenleri Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) yarattığı zorluklarla yüzleşmek için Başkan Donald Trump’ı desteklemeye çağırdı.

Chen, Çarşamba gecesi Cumhuriyetçi Ulusal Kongre’nin (RNC) konuşmacılarından biri olarak, “ÇKP, insanlığın düşmanıdır. O, kendi halkını terörize ediyor ve dünyanın refahını tehdit ediyor ”dedi.

Trump’ın kampanyasından yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü, RNC’nin ‘Kahramanlar Ülkesi’ teması altında düzenlenen üçüncü gecesi.

Chen şunları ekledi: “Çin’de ÇKP tarafından onaylanmayan inançları veya fikirleri ifade etmek – din, demokrasi, insan hakları – hapishaneye yol açabilir. Ulus kitlesel gözetim ve sansür altında yaşıyor.

Çin’in komünist rejimi, Hıristiyanlar, Uygur Müslümanları, Tibetli Budistler ve Falun Gong uygulayıcıları dahil milyonlarca inançlı insana zulmetti. Falun Gong, Temmuz 1999’dan beri eyalet çapında zulme maruz kalan ve yüz binlerce kişinin hapishanelerde, beyin yıkama merkezlerinde ve çalışma kamplarında alıkonulduğu ve işkence gördüğü, ahlaki öğretileri ve meditasyon egzersizleriyle ruhani bir uygulamadır.

Geçen yıl Haziran ayında, ABD din özgürlüğü büyükelçisi Sam Brownback, bir ABD düşünce kuruluşu olan Heritage Foundation’da yaptığı konuşmada Pekin’in ‘inançla savaşının’ başarısız olacağını söyledi.

Chen gibi, diğerleri de ÇKP’nin tek parti kuralına meydan okuyan siyasi muhaliflerdir.

Chen, ‘Çin’in ‘tek çocuk’ politikasına ve diğer adaletsizliklere karşı konuştuğumda, Çin Komünist Partisi tarafından zulmedildim, dövüldüm, hapse atıldım ve ev hapsine alındım,’ dedi.

Pekin, 1979’da tek çocuk politikasını uygulamaya başladı ve uymayan aileler ağır para cezalarına, zorunlu kürtajlara ve kısırlaştırmaya maruz kaldı. Politika sonunda 2016’da kaldırıldı.

Chen, tek çocuk politikasının aşırı şekilde uygulanması nedeniyle doğu Çin’in Shandong Eyaletindeki yerel yetkililere karşı açtığı toplu  davanın ardından 2006 yılında hapse atıldı. Daha sonra, ‘mülke zarar vermek ve trafiği aksatmaktan’ dört yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

Chen, cezasını çektikten sonra 2010 yılında serbest bırakıldı, ancak daha sonra ev hapsine alındı.

“Nisan 2012’de kaçtım ve Pekin’deki Amerikan büyükelçiliğine sığındım. Beni ve ailemi artık özgür olduğumuz Amerika Birleşik Devletleri’nde karşıladıkları için Amerikan halkına sonsuza dek minnettarım ”dedi Chen.

Chen, Trump yönetimi ve dünyadaki diğer demokratik hükümetler için bir mesaj verdi;

‘ABD, ÇKP’nin saldırganlığını durdurmak için diğer demokrasilerden oluşan bir koalisyon toplamak için özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerini kullanmalıdır.’

Temmuz ayında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, özgür ulusları Kaliforniya’daki Richard Nixon Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi’nde yaptığı bir konuşmada ‘ÇKP’nin davranışında değişiklik yaratmaya‘ çağırdı.

Chen Çarşamba gecesi şunları ekledi: ‘Başkan Trump buna öncülük etti ve diğer ülkelerin bu mücadelede ona katılmasına ihtiyacımız var – bu geleceğimiz için bir mücadele.

‘Dünya iyiliği için, Başkan Trump’ı desteklemeli, oylamalı ve savaşmalıyız’

Chen, RNC’deki konuşmasından önce The Epoch Times‘ın kardeş medyası olan New York merkezli yayın kuruluşu NTD‘ye konuştu.

Chen, ÇKP’nin tüm dünya için nasıl bir tehdit oluşturduğuna bir örnek olarak, yaygın adıyla yeni koronavirüs olarak bilinen ÇKP virüsünün neden olduğu mevcut pandemiye işaret etti.

Pekin başlangıçta ÇKP virüsünün yayılmasını gizlemek için büyük çaba sarf etti ve aralarında Oftalmolog (Göz Doktoru) Li Wenliang’ın da bulunduğu sekiz ihbar doktoru, Aralık ayı sonlarında yeni bir zatürre türü hakkında uyarmak için Çin sosyal medyasına gittikten sonra susturuldu.

Mayıs ayında Trump, Beyaz Saray’daki gazetecilere salgının ABD’ye yönelik ‘en kötü saldırı’ olduğunu söyledi.

Trump,’Bu asla olmamalıydı, kaynağında durdurulmuş olmalıydı. Çin’de durdurulmuş olmalıydı, Tam kaynağında durdurulmalıydı ve durdurulmadı.’ dedi.

Haber: Frang Fang, Epoch Times

Çeviri: Tijen Aykut Çorbacı, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.