Çin- Japonya İlişkileri Düzeliyor

YOSHIKAZU TSUNO/Getty Images

PEKİN8. Asya-Avrupa Zirvesi’ne katılan Çin Başbakanı Wen Jiabao, zirveye katılan Japonya Başbakanı Naoto Kan ile bir araya gelerek, ilişkilerin geliştirilmesi ve uygun bir zamanda üst düzey görüşmelere başlanması konusunda anlaşmaya vardı.İki Başbakan, geçen ay yaşanan ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açan Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı adalar üzerinde hâkimiyet konusundaki iddialarını yineledi. Brüksel’deki görüşmede Çin Başbakanı Wen, Diaoyu olarak adlandırdıkları adaların öteden beri Çin topraklarının bir parçası olduğunu belirterek, Çin ile Japonya arasında karşılıklı yarara dayalı ilişkilerin korunup geliştirilmesinin iki ülkenin ve halklarının temel çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı. Japon Başbakan ise halen kendi kontrollerinde olan ve Senkaku adını verdikleri söz konusu adaların Japonya’ya ait olduğunu ifade etti.

İki Başbakan, sivil ve hükümetler arası ilişkilerin güçlendirilmesi ve uygun zamanda üst düzey görüşmeler gerçekleştirilmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Tartışmalı sulardaki takımadalarında geçen ay bir Çin balıkçı gemisi, 40 dakika arayla iki Japon sahil koruma gemisiyle çarpışmıştı. Japonya, önce 14 gemi tayfası ve kaptanı gözaltına almış, sonrasında tayfaları salıverip, kaptanı gözaltında tutmayı sürdürmüştü. Bunun üzerine Pekin, Japonya’yla bakanlık ve eyalet yöneticileri düzeyindeki tüm ilişkilerini askıya almış, havacılık ve kömür dahil bu ülkeyle yürüttüğü görüşmeleri durdurmuştu. Çin ayrıca, Japonya’ya ender toprak elementleri ihracatını da durdurmuştu. Bunun ardından Japonya, Çinli kaptanı serbest bırakmak zorunda kalmıştı.

Son olarak iki ülke karşılıklı tazminat talebinde bulunmuş ancak bu talepler yine karşılıklı olarak reddedilmişti. Söz konusu adalar, balıkçılık ve petrol rezervleri açısından da önemli görülüyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.