Çin Komünist Partisi Tüm Dünyaya Sızmış

Çin Komünist Partisi üyelerinin büyükelçilikler, üniversiteler ve dünyanın önde gelen birçok şirketine sızdığı ortaya çıktı.

Covid-19 salgınının çıktığı ülke olan ve yeterli önlem almadığı için tüm dünyayı etkisi altına alan virüsten dolayı birçok ülke tarafından tepki gösterilen Çin’i yöneten Komünist Parti’nin dünyadaki önde gelen birçok şirkete sızdığı ortaya çıktı.

İngiliz Mail on Sunday Gazetesi’nden yer alan habere göre Çin Komünist Parti üyelerinin büyükelçilikler, üniversiteler ve aralarında HSBC, Jaguar ve AstraZeneca gibi şirketlerde yer aldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi Çin’i yöneten Komünist Parti’nin neredeyse bütün dünyaya sızdığı öğrenildi.

Haberde, sızdırılan veri tabanından elde edilen veriler doğrultusunda 1.95 milyon kayıtlı Çin Komünist Parti üyesinin İngiltere’deki birçok önemli kurum ve şirkete sızdığı kaydedildi.

Parti üyelerinin sızdığı kurumlar arasında savunma şirketleri, bankalar, farmakoloji şirketleri ile birlikte birçok diplomatik temsilcilik ve üniversitede de Çin Komünist Parti üyelerinin aktif olduğu ortaya çıktı.

Haberde, Çin Komünist Partisi için, “İşin en korkutucu yanı, ‘Parti’nin sırlarını koru, Parti’ye sadık ol, sıkı çalış, komünizm için hayatın boyunca savaş ve Parti’ye ihanet etme’ yemini eden Komünist Parti üyeleri İngiltere’deki konsolosluklarda sağlam işlerde çalışıyor. Bu isimlerden biri İngiltere’nin Şangay’daki Başkonsolosluğu’nda görevli kıdemli bir görevli. Yetkililer görevlerini Doğu Çin’e giden bakan ve yetkililere yardım etmek olarak tanımlıyor” ifadesi kullanıldı.

Muhafazakar Parti lideri Iain Duncan Smith, “Bu belgeler Çin Komünist Parti’nin bütün dünyaya sızmaya çalıştığını gözler önüne seriyor. Bu partinin üyeleri en önemli çokuluslu şirketlerimize, akademik kurumlarımıza ve diplomatik noktalarımıza sızmış durumda. Hükümet bunları kovmak için bir soruşturma başlatmalı.” dedi.

St. Andrews Üniversitesi gibi eğitim kurumlarında, HSBC ve Standart Chartered’da 600’den fazla parti üyesinin görev aldığı ve Pfizer ve AstraZeneca’da da 123 parti üyesinin olduğu, Airbus, Boeing ve Rolls-Royce’ta da yüzlerce Çin Komünist Parti üyesinin görev aldığı kaydedildi.

Muhafazakar Parti lideri Iain Duncan Smith, “Bu belgeler Çin Komünist Parti’nin bütün dünyaya sızmaya çalıştığını gözler önüne seriyor. Bu partinin üyeleri en önemli çokuluslu şirketlerimize, akademik kurumlarımıza ve diplomatik noktalarımıza sızmış durumda. Hükümet bunları kovmak için bir soruşturma başlatmalı” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan ise “Güvenliğimiz ile ilgili detaylı bilgiye hakimiz.” açıklaması yapıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.