Çin Komünist Partisi’nin 18. Kongresi Ertelenebilir

21 Ekim 2007 yılında Çin’de yapılan 17. Ulusal Halk Kongresi. 2012 yılı sonbaharında yapılması planlanan 18. Ulusal Halk Kongresinin ise ertelenmesi bekleniyor ( Guang Niu/Getty Images )

ÇKP’de gerginlik sürüyor

Reuters haber ajansına göre, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 2012 yılının sonbahar aylarında yapılması planlanan 18. Ulusal Kongresi, görevden alınan eski Chonhqing Asayiş Amiri Wang Lijun tarafından tutuşturulan şiddetli parti içi çekişmenin bir sonucu olarak ertelenebilir bir hale geldi.

Bu parti içi çekişme eski Chonhqing Asayiş Amiri Wang Lijun’un 6 Şubat’ta Chengdu A.B.D. Konsolosluğuna iltica talebi ile sığınması ve bunun sonucu olarak Chongqing Komünist Parti Sekreteri Bo Xilai’nin dramatik bir şekilde görevine son verilmesi ile başlamıştı.

Bu konu ile ilgili olarak Reuters ajansı 11 Nisan tarihinde “Çin liderlik dramındaki bir sonraki hamleyi kuvvetlendiriyor” adlı bir makale yayımladı ve makalede : “Parti’nin huzursuzluk içerisinde olduğunun göstergelerinden bir tanesi de, en baştaki liderler ile bağlantısı olan bir kaynağın parti liderleri hakkında parti liderlerinin  parti kongresinin açılışını, ‘geçiş döneminin kısaltmak’ için ertelemeyi düşündüklerini söylemesidir.”  ifadeleri yer aldı.

Çince yayın yapan  “Umudun Sesi” adlı radyonun siyaset yorumcusu olan Lan Shu, kongrenin ertelenmesinin,  Falun Gong zulmüne katılanlar ve zulme karşı gelenler arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden Çin Komünist Partisinin (ÇKP) kalbinde meydana gelen bir değişimin sonucu olabileceği yorumunda bulundu.

Bir tarafta, şu anda ölüm döşeğinde olduğu belirtilen ve eski parti lideri olan Jiang Zemin ve onu destekleyen Bo Xilai ve Çin’in güvenlik çarı olarak bilinen Zhou Yongkang kanadı ve diğer tarafta ise Wen Jiabao ve onu destekleyen liderler bulunuyor.

Lan Shu konu ile ilgili yaptığı yorumda, “Kanlı eller” olarak bilinen Jiang Zemin kanadının, barışçıl ruhsal inanca sahip kişilere karşı hapsetme, işkence ve beyin yıkama eylemlerini gerçekleştirmiş oldukları için ve Jiang Zemin’in sağlık durumunun da kötüye gitmesiyle  meydana gelen iç savaşta ÇKP’nin parçalandığını söyledi.

Lan Shu; “Bu yüzden gücün yumuşak bir şekilde el değiştirmesinin mümkün olmadığını düşünerek, Hu Jintao ve Wen Jiabao Kongreyi ertelemeyi düşünebilir. Bu yüzden, mevcut Politbüronun değişik taraflardaki gücü yönlendirmek ve değiştirmek için kongreyi ertelemesi beklenebilir.” dedi.

Son zamanlarda, Çin devlet medyası Çin’in yasalar ile yönetilen bir ülke olduğunu söyleyerek açık bir şekilde Bo Xilai’nin Politbüro ve Merkezi Komitedeki görevlerinin açığa alınmasını destekledi.

Shu Lan ise bu yapılanların 4 Haziran tarihinde öğrencilerin katledilmesi olayı ve Falun Gong’a yapılan zulüm hakkında insanları ikna etmeye yeterli olmayacağı görüşünde.

Bunula ilgili olarak da Shu Lan; “Falun Gong’a yapılan zulüm ile ortaya çıkan ahlaki çöküntü Çin’de çok derin bir sosyal kriz yarattı. Eğer Başbakan Wen Jiabao Çin’in problemlerini bu iki olaydan Jiang Zemin tarafını sorumlu tutarak gerçek anlamda çözecek ise, şu an bu her iki olayın kan borcundan sorumlu Jiang Zemin kanadını çökertmek için iyi bir zamandır.” dedi.

Bütün bu gelişmeler aynı zamanda herşeyi daha ileri götürmek için bir fırsat olabilir diyen Lan Shu, “ÇKP’nin şu anda karşılaştığı kriz aslında sosyal sistemin krizidir ve komünizmin sonunun habercisidir. Çinli insanların büyük bir çoğunluğu ÇKP’nin bugün çökmesinin iyi bir şey olacağını düşünüyor” dedi.

Lan Shu son olarak şunları söyledi: “Şimdi Hu Jinato ve Wen Jiabao, Mao Zedong’un ve Deng Xiaoping’in sahip olduğundan daha çok şansa sahip ve onlar Çin’in Gorbaçov’u ve Yeltsin’i olabilirler.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.