Çin Malı E-Sigaralara Dikkat

E-sigara (Fotoğraf: Dan Kitwood/Getty Image)
E-sigara (Fotoğraf: Dan Kitwood/Getty Image)

E-sigara kötü alışkanlığı vazgeçirmenin bir yolu olarak görülüyor ancak sağlıklı olup olmadığı tartışma konusu.

E-sigaralar Çin’de icat edilip, çok yüksek sayıda üretilmiştir. Ancak uzmanlar bazılarının gerçek sigaradan bile daha tehlikeli olduğunu iddia ediyor.

”New York Times” Çin’de bu yıl 300 milyon e-sigaranın üretildiğini bildirildi. Çin malı e-sigaralar, dünya pazarının yüzde 90’ını ele geçirdi. ”New York Times” Shenzhen şehrinde ürünler üzerine bir araştırma yapmıştır. Gazeteciler, bazı büyük şirketlerin e-sigarayı düzgün üretmediklerini tespit etti. Bazı küçük üreticiler ise gerekli kalite kontrollerini sağlayamadığı gözlemlendi. Bazı firmaların maliyet yüksekliği nedeniyle düşük kalite hammadde kullandı bildirildi.

Araştırma sonuçlarına göre, bazı e-sigara dumanında nikel ve krom oranının gerçek sigaradakinden çok daha fazla olduğu görülmüştür. Uzmanlar, kalitesiz üretimden dolayı maddelerin kansere neden olabileceğini tespit etmiştir.

Shenzhen’de e-sigara fabrika kurucusu Xiu Weihua, e-sigara pazarına girmenin çok kolay olduğunu söyledi. Bu nedenle piyasada böyle bir üretici rekabeti yaşanıyor. Weihua, kendi şirketi için yüksek kaliteli e-sigara marka üreticisi imajını korumaya çalışıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.