Çin’de Bebek Satan Bir Çete Yakalandı

(Çin Merkezi Televizyonu)
(Çin Merkezi Televizyonu)

Doğu Çin’de insan kaçakçılığı yapan bir çete ele geçirildi ve 15 bebek yetkililer tarafından kurtarıldı. Olay ilk kez geçen Eylül ayında polisin bir çiftin Doğu’da yer alan Shandong eyaletinden Güneybatı’daki Sichuan eyaletine seyahat ettiklerini farketmesi ile başladı. Bu çift Sichuan’dan aldıkları bebekleri Shandong’a satılmak üzere götürüyorlardı.

Çin polisinin devlet televizyonuna verdiği bilgiye göre çete elabaşısı, hamile kadınları doğum sonrası bebeklerini satmaları için organize ediyordu.

Polisin iki odalı bir eve yaptığı operasyonda evde 3 erkek, 8 kadın ve yeni doğmuş bebekler bulundu.

Bebekler evdeki kadınlara aitti. Kadınlardan biri polise Shandong’a çalışmak için geldiğini ve bebeğin kendisine ait olduğunu bildirdi. Polis memuru Wang Huanzeng devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “Sonradan yaptığımız tespite göre, çocuk gerçekten kadına aitti fakat onu satmayı planlıyordu” dedi.

Çocuklar arasında birkaç günlük ikiz bebek bulunuyordu. Kadınlar arasında 7-8 aylık hamile bir kadın da vardı.

Bebekler insan kaçakçıları tarafından kategorilere ayrılarak fiyatlandırılmıştı. “En iyi olanlar” –erkek bebekler- 40.000 yuana (6.000 dolara) ve “daha az iyi olanlar” –kız bebekler – 30.000 yuana satılıyordu. Erkeklerin fiyatı 60.000 yuana kadar çıkıyordu.

Bebek kaçakçılığının ne zaman başladığına dair bilgiler net değil ancak Sichuan-Shandong çetesi ilk kez rastlanan bir durum değil.

Geçen yıl yumuşatılan 35 yıllık tek çocuk yaptırımı yüzünden, birçok Çinli aile soyunu devam ettirebilecek erkek çocuğun yokluğundan yakınıyor.

Aynı zamanda zayıf sosyal güvenlik sistemi ile artan zengin ve yoksul arasındaki ciddi uçurum, birçok yoksul Çinliyi para ihtiyacı yüzünden çaresiz yöntemlere itiyor. Bu insanların çoğu Batı Çin’deki göçebe işçilerden oluşuyor. Bu bölgeler doğu kıyısındaki daha zengin eyaletlerden çok geri kalmıştır.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Çin Merkezi Televizyonunun verdiği bilgiye göre Shandong eyaletinde terkedilmiş bir fabrikanın bodrum katında gizli bir doğum odası bulundu. Operasyonu yönetenler ülkenin her köşesinden bebeğini satmak isteyen hamile kadınları buluyordu. Bu kadınlar fabrikada doğum yapıyor, paralarını alıyor ve evlerine dönüyorlardı. Bebekleri ise 50.000 ile 60.000 yuan arasında bir fiyata satılıyordu.

Fabrikadan kurtarılan 37 bebeğin birçoğu aids gibi annelerinden geçen hastalıklara yakalanmıştı.

Şart koşulan aile planlamasının dışında çocuk yapmak da aileleri yıllarca bebeklerini satmaya zorladı. Bazı aileler 3-4 çocuğa sahipler. 2014 yılında iki çocuk politikası ilan edilmeden önce, çocukların yasal olarak tanınması oldukça güçtü.

Haberi yazan: Juliet Song, Emel Akan

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.