Çin’de Beyin Yıkama Kampanyası

Haritada Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan beyin yıkama kampanyasını yürüten ÇKP ofislerinin bulunduğu bölgeler belirtilmekte
Haritada Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan beyin yıkama kampanyasını yürüten ÇKP ofislerinin bulunduğu bölgeler belirtilmekte

Epoch Times, Falun Dafa uygulayıcılarının inançlarını zor kullanarak değiştirmek amacıyla Çin’de binlerce değişik bölgede başlatılan yeni bir beyin yıkama kampanyasının belgelerini ortaya çıkarttı. Epoch Times bu belgelerin sadece 56 adedini örnek olarak belgeledi. Belgeler ülke genelinde bir genelge niteliğinde özel bir URL internet sayfasında yayınlandı.

Komünist Çin literatüründe baskı yolu ile inanç değiştirmenin adı: transformasyon ya da dönüştürme. Falun Gong uygulayıcılarının dönüştürme işleminin gerçekleşmesi için üç adet belgenin dönüşüme uğramış kişi tarafından imzalanması gerekiyor. Bu belgeler: Falun Gong uyguladığı için pişmanlık duyduğunu ve inancından vazgeçtiğini belirten belge, diğer Falun Gong uygulayıcılarını ihbar eden belge ve ÇKP (Çin Komünist Partisi) inançlarını kabul ettiğini belirten belge.

Falun Gong’a karşı kampanya ilk 1999 senesinde başlatılmıştı ve 14 yıldır devam etmekte. Fakat hala Falun Gong’u yok etmeyi başaramamıştır. Falun Gong’u uygulayan kişi sayısı Çin Komünist Partisi üye sayısını aşmıştı; parti üyeleri de dahil çok fazla sayıda Çinli Falun Gong uygulamaktaydı. O dönemin parti başkanı Jiang Zemin, Falun Gong’un çok popüler olmasından endişe duyarak, üç ay içerisinde yok etmek için bir kampanya başlatmıştı.

Son kampanya parti tarafından “Son Mücadele” olarak adlandırıldı. Ülke çapındaki tüm yazışmalarda ve hükümetin resmi internet sayfalarında bu isimle yayınlanmakta. Fakat bunun son mücadele olup olmayacağı konusu şüpheli çünkü bundan önceki 3 yıllık kampanyada da (2010-2012 arası)  ülke genelinde bilinen Falun Dafa uygulayıcılarını hedefleyen kotalar ve saldırılarla aynı formatı takip etmişti.

Kısacası bu son kampanyanın daha önceki beyin yıkama ve Falun Gong’u yok etme kampanyalarından daha başarılı olacağı konusunda şüpheler var.

Fakat hükümet tutuklamalara devam ediyor. Binlerce yazışma en üst parti yöneticilerinden gelmeye devam ediyor. İş yerlerinde ve özellikle okullarda öğretmen ve öğrencilerin, Falun Dafa aktivitelerini yapmalarının yasaklanması emredildi. Bahsedilen aktiviteler 5 takım meditasyon egzersizlerini ve günlük hayatta Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü ilkelerine uyum sağlamayı ve yüksek ahlaklı olmayı öğretiyor.

Son kampanya hakkında Epoch Times gazetesiyle yaptığı bir söyleşide insan hakları avukatı Liang Xiaojun bir çok Falun Dafa uygulayıcısının son zamanlarda tutuklandığını dile getirdi. Geçen ay Shenyang şehrinde birçok öğretmen ve öğrencinin Falun Gong uyguladıkları için tutuklandıklarını sözlerine ekledi.

Haberi hazırlayan: Matthew Robertson

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.