Çin’de Bo Xilai Davası Sonuçlandı

Çin'de asrın davası sonuçlandı. Karar ileri tarihte açıklanacak
Çin’de asrın davası sonuçlandı. Karar ileri tarihte açıklanacak (Epoch Times)

Bo Xilai davasının ne kadar şeffaf yürütüldüğü tartışma konusu oldu. Davada tüm aile sırları ifşa edildi ancak Komünist Partisi’ne herhangi bir suçlama gelmedi.

Çin’de asrın davası 26 Ağustos’ta, beşinci gününde sonuçlandı. Bo’nun duruşma sırasında yargıçları uyarması dikkat çekti.

Bo, hakime şunları söyledi “Kamu güvenliği, savcılık ve yargı sistemlerinin karşılıklı birbirlerini kısıtlaması, Çin hukuk sisteminin haksız ve yanlış davaları önlemesini sağlamaktadır… Tüm haksız ve yapay davaları önlemek için tasarlanmıştır. Sadece savcı tarafını dinlerseniz, bu büyük bir adaletsizlik olur.”

Komünist Parti Sekreteri iken söylemeyeceği sözleri bu duruşmada farklı bir pozisyonda iken yani bir mahkum kimliği ile söylemesi dikkat çekti.

Daha önce, Çin Komünist Partisi içerisindeki kariyer merdivenlerini tırmanırken adalet ve güvenlik sistemlerini ihlal eden Bo Xilai, eleştirilerin hedefi olmuştu.

En son Chongqing parti sekreterliği görevindeyken binlerce işadamından ve muhaliften yargı sistemini kullanarak para sızdırmak ile suçlanmıştı.

Ayrıca bir önceki siyasi görevlerinde ise 10’dan fazla ülkede Eski Parti Sekreteri Jiang Zemin’e yardım ederek Falun Gong’a işkence edilmesine ve onbinlerce kişinin ölümüne sebep olmuştu.  İnsan haklarına karşı işlediği bu suç yüzünden dava açıldı. Falun Gong’a uygulanan işkence yüzünden zorunlu işçi kamplarının büyütülmesinde ve özellikle kadınlara bu kamplarda işkence yapılmasında öncü olmuştu.

Davanın şeffaflığı tartışma yarattı. İnsan hakları avukatı Liu Zhengqing Epoch Times ile yaptığı röportajda “Duruşma bir tiyatro gibiydi. Bo despot biri. Eğer Çin’in başına geçmiş olsaydı Mao Zedong’dan daha kötü olurdu” dedi.

Bo üç suçlamadan yargılandı ancak geçen yıl tutuklandığında hakkında 6 suçlama vardı. Bunun yanı sıra, Liu “Organ ticareti, darbe girişimi veya anti-mafya kampanyasına duruşmada hiç değinilmedi” dedi.

Bo’nun üst düzey güvenlik yetkilisi Zhou Yongkang ile birlikte iktidarı ele geçirmek için bugünkü parti lideri Xi Jinping’e karşı darbe planı yaptığı iddia edilmişti. Liu’ya göre bu suçlama rüşvet skandalından çok daha önemliydi.

Bo “Çin Komünist Partisi ağır suçları gündeme getirmek istemiyor ve Bo da bunu çok iyi biliyor” dedi.

En azından, kamuya açıklanmadan önce iyice denetlenen duruşma tutanaklarından bu anlaşılıyor. Çinli yetkililer, Jinan Mahkemesi’nde görülen dava ile ilgili gelişmeleri Twitter’ın Çin versiyonu olan Weibo’da yazılı mesaj olarak paylaşmıştı.

Duruşmada birçok aile sırrı da ortaya çıktı.

Çinli bir insan hakları avukatı, Liang Xiaojun’a göre davanın gidişatı yetkililer için çok kolay olmadı. “Onlar suçlamaları kabul edeceğini düşünüyorlardı ancak hepsini inkar etti. Dava birçok aile sırrını da ortaya çıkardı. Üst düzey yetkili Wang Lijun’un Bo’nun eşi Gu Kailai’a aşık olması bunlardan biriydi. Bo’nun Wang Lijun’a tokat atması, Xu Ming’in Gu Kailai ve Bo Guagua’ya çok para  vermesi, Gu’nun akli dengesinin bozuk olması vs.”

Liang Xaojun “Bo’yu yargılamak için rüşvet senaryosunu kullanmak çok yüzeysel. Hepsi sahte”

Yetkililere göre, dava kararı ileri bir tarihte açıklanacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.