Çin’de Elektronik Pasaporta Geçiyor

Resim: Getty Images/PAUL J. RICHARDS

Çin, öncelikli olarak kamu çalışanları için elektronik pasaporta geçiyor. Söz konusu pasaport, deneme amaçlı Pekin, Liaoning ve yurtdışındaki bazı Çin büyükelçilikleri ile konsolosluklarında verilmeye başlandı. Bu pasaportların ikinci aşamada ise halka verileceği kaydedildi.

Pekin Gençlik Gazetesi’nin haberine göre, sahtelerinin yapılamayacağı elektronik pasaportlar (e-passport), artırılmış güvenliği ile kullanıcılara yolculuk esnasında gümrüklerden geçerken hızlı geçiş kolaylığı sağlayacak. Elektronik pasaportlar ülkede daha önce verilen pasaportlara benziyor ancak öncekilerden farklı olarak içinde parmak izi ve kişisel bilgilerin bulunduğu bir elektronik çip bulunuyor. Arka planda Çin Seddi gibi bazı simgeler de e-pasaportlarda yer alacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Müdürü Huang Ping, elektronik pasaportların her ülkede kullanılmasını teminen, elektronik merkezli enformasyon bilgilerinin Uluslararası Havacılık Organizasyonu’nun standartlarına uygun olarak yapıldığı söyledi. 90’dan fazla ülke ve bölge 2010’a kadar elektronik pasaport çıkardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.