Çin’de her İki Dakikada bir İntihar Vakası Görülüyor

Sınava 15 dakika geç kalan ve içeriye alınmayan bir öğrencinin intihar edişi ve yerde yatan bedeni. (BBS Photos)

10 Eylül, ‘Dünya İntiharı Önleme Günü’ olarak biliniyor. Bu kapsamda, Çin’de, Hastalık Önleme ve Korunma Merkezi’nden alınan bilgilerde, dünyadaki intihar oranının yüzde 25’ini Çin’in oluşturduğu belirlendi. Bu da her 2 dakikada 1 kişinin intihar etmesi demek. Bunun yanısıra, 2 milyon kişi de intihara teşebbüs edip bunu gerçekleştiremiyor.

İntihar, Çin’de ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alıyor, fakat yaşları 15 ile 34 arasında değişen gençler ve genç erişkinlerin ise, en baştaki ölüm nedeni olarak görülmekte.

Bu yaşlar arasındaki yoğun intiharların nedeni, aşırı stres yaratan öğrenim hayatı ve iş baskısına bağlanıyor.

Sichuan News’te yayınlanan makalede, Çin’de en çok baskıyı yaşayan kesimin, lise ve üniversite öğrencileri ile genç ailelerin oluşturduğu söyleniyor. Öğrenciler, ağır öğrenim yükü ile işe girip girememe kaygısı yaşarlarken, genç aileler ise pahalı yaşam şartları, işleri ve çocuklarının öğrenim masrafları yüzünden sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca, Çin eğitim sisteminin, notlar ile sosyal statüyü bağdaştırmayı empoze ettiği belirtiliyor.

Çin’deki intihar oranları, son 50 yılda yüzde 60 kadar artmış durumda ve şehirde yaşayanlarla kırsal alanda yaşayanlar arasındaki intihar oranlarında da büyük farklar var. Kırsal kesimde oran, şehre göre üç kat daha fazla. İntiharların yüzde 75’i kırsal bölgede gerçekleşirken, bu oranın yüzde 58’ini ise tarım ilacı alarak intihar edenler oluşturuyor.

Bunun yanısıra Çin, kadınların intihar oranının, erkeklerden daha fazla olduğu nadir ülkelerden biri olma özelliğini taşıyor. Ulusal Kadın Hakları Federasyonu Direktörü Wu Xuehua, son yıllarda Çin’de yılda ortalama 150,000 kadının intihar eylemi gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Orjinal ingilizce metin

İlgili Haberler:

Düşündüren Mutsuzluk Oranı

Amerikan Elçiliği Önünde İntahar Girişimi

Çin İnsanlarnın Mutluluğu, Ekonomisinin Büyümesiyle birlikte Artmadı

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.