Çin’de Hızlı Tren Kazası: En Az 32 Ölü

İtfaiyeciler, 23 Temmuz’da meydana gelen hızlı tren kazasından kurtulanlara yardım ediyor. Wenzhou, Çin. (STR/AFP/Getty Images)

23 Temmuz gecesi Çin’in hızlı tren raylı sisteminde ölümcül bir kaza meydana geldi. Hangzhou’dan Fuzhou hattında olan iki tren köprüde çarpıştı. Alınan bilgilere göre 32 kişi öldü ve 191 kişi yaralandı.

Çin Ulusal Radyosu’nun verdiği bilgiye göre, Hangzhou’dan Fuzhou’ya giden D3115 treni, yıldırım düşmesi nedeniyle kontrolü kaybederek Zhejiang bölgesi Wenzhou’da bulunan köprüde durdu. Beijing’den Fuzhou’ya yol alan D301 treni ise, D3115’e arkadan vurdu.

D3115, neredeyse tamamen doluydu. İçerisinde 1300 – 1400 kişi arası bulunuyordu ve her bir yolcu vagonunda 100 kişi civarı insan vardı. D3115’in iki vagonu, D301’in ise dört vagonu raydan çıktı. Raydan çıkan vagonlar köprüde çarpıştı. D301’in sürücüsü ölmek üzereyken olay yerinde bulundu.

İtfaiyeciler, 23 Temmuz’da meydana gelen hızlı tren kazasından kurtulanlara yardım ediyor. Wenzhou, Çin. (STR/AFP/Getty Images)

Bazı internet kullanıcıları bloglarına kaza ile ilgili anında mesajlar yazdılar. Bir tanesi, “Yardım edin! D301 raydan çıktı! Şu anda vagon ağlayan çocuk sesleri ile dolu, fakat bir tane bile yardım etmeye gelen kişi yok! Lütfen gelip yardım edin!” yazdı.

Başka bir blogger ise, şiddetli çarpışmadan sonra D301’in ışıklarının aniden söndüğünü ve bazı vagonların köprüden aşağı düştüğünü yazıyor. Bir sürü kanamalı ve yaralı kişinin vagonlardan dışarı çıkmak için camları kırdığını belirtiyor.

D301’in beşinci vagonunda bulunan bir yolcu, çarpışmadan sonra çok karanlık olduğunu ve yolcuların camları kıramadığını, vagonun önünde bulunan bir açıklıktan kurtulduklarını yazıyor.

Meydana gelen hızlı tren kazasında iki vagon raydan çıkarak köprüden düştü.23 Temmuz, 2011 Zhejiang, Çin (STR/AFP/Getty Images)

Yaralılara müdahale için yüzden fazla ambulans olay yerine giderken, hastaneler ise daha fazla acil kan ihtiyacı için çağrıda bulundular.

Trende yolcu olan Mr. Hu, The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, trenin içinde kurtarılmayı bekleyen hala birçok insanın olduğunu söyledi.

The Epoch Times’a açıklama yapan bir başka hasta ise, dört yolcunun hastane morguna gönderildiğini duyduğunu ve arkadaşlarının Wenzhou’da bulunan tüm hastanelerin, tren kazası yararlılarını tedavi ettiğini bildirdiğini söyledi.

Wenzhou’da yaşayan Mr. Chen, kaza ile ilgili açıklamalardan şüpheli olduğunu, havanın iyi olmadığını, fakat bu durumu uzmanların dikkate almadığını belirtiyor.

Beijing News’a röportaj veren hızlı tren mühendisi Chang Zhenchen, raylı sistemin Avrupa standartlarında olduğunu ve arkadan çarpma gibi bir durumun bir daha meydana gelmeyeceğini belirtti.

Yaşanan tren kazası,10 Temmuz’dan beri Çin’in hızlı treninde meydana gelen dördüncü kazaydı.

Orjinal ingilizce metin

İlgili Haberler:

Yeni Yapılan Kunming Havaalanında İkinci İnşaat Kazası

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.