Çin’de İktidar Mücadelesi: Şangay Belediye Başkanı’nın Görevine Son Verildi

16469016_1392340960816761_2011607920_n
Fotoğraf: Feng Li / Getty Images

Xi Jinping düşmanlarını sırasıyla etkisiz hale getirerek rejimini güçlendiriyor. 17 Ocak tarihinde Şangay belediye başkanının görevine son verildi. Bu sayede Xi, düşmanlarının elinde bulunan bu kaleyi de fethetmiş oldu ve bir başarı daha sağladı.

Şanghay Belediye Başkanı Yang Xiong, görevinden ayrıldı. 17 Ocak’ta Şanghay Parlamentosu belediye başkanının fesihnamesini onayladı. Haziran 2016’da, Xi’nin yolsuzlukla mücadeleden sorumlu görevlileri Yang Xiong’u çağırmışlardı ve Yang, o günden beri siyasi olarak zor bir durumdaydı.

Epoch Times’ın Çince versiyonu ve baskısında siyaset yorumcusu Chen Simin, 19 Ocak’ta şunu yazmıştı: “Nihayet Xi Jinping, Şangay Belediye Başkanı’nın görevine son verdi. Aslında, 2013 yılında Şangay Belediye Başkanı’nın görevine son verilecekti, fakat o yıllarda Jiang Zemin’in gücü ve etkisinden dolay Xi Jinping bunu gerçekleştirememişti.”

Xi Jinping’in yakın çevresinden bir aday yerine Yang Xiong, Eylül 2013’de Şangay Belediye Başkanı olarak atanmıştı. Yang’ın görevine son vererek Xi, nihai hedefine – Jiang Zemin’i tamamen etkisiz kılmak ve ortadan kaldırmak – bir adım daha yaklaşmış oldu.

Jiang Zemin’in Oğlu İle Çok Yakınlardı

Yang, 2013 yılında resmi olarak Şangay belediye başkanı olmuş, ondan önce bir işadamı ve politikacı olarak iş kariyerini geride bırakmıştı. O yıllardan beri Jiang Mianheng ile çok yakınlardı. Jiang Mianheng, Şangay iş dünyası ve Çin telekomünikasyon sektöründeki en etkili kişiydi ve 90 yaşındaki eski başkan Jiang Zemin’in oğluydu. Jiang Mianheng’in adı birçok yolsuzluk ve insan hakları ihlallerine karışmış durumda, bu yüzden Xi Jinping onunla kıyasıya mücadele ediyor ve onu etkisiz kılmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Yang bir nevi Jiang Mianheng’ın sağ koluydu, onun asıl politikaya girme amacının ise Jiang Mianheng’e daha fazla politik güç sağlamak olduğu düşünülüyor. Onların çok yakın dostlukları vardı ve irtibatı hiç kesmediler. 1990’ların başında ikisi bir şirket kurdu, Jiang Mianheng şirketin Ceo’su idi ve Yang ise genel müdürlük görevini üstlenmişti. Daha sonraları ikisi Şangay’lı bir havayolu şirketi için beraber iş yaptılar. 2001’den itibaren Yang, politikaya atıldı ve sonrasında Şangay belediye başkanlığına kadar yükseldi.

Xi Jinping Büyük Şehirlerdeki Belediyeleri Temizliyor

Yang ile birlikte, Jiang Zemin’e yakınlığı ile bilinen dört büyükşehir belediye başkanının görevine son verildi. Eylül ayından itibaren en önemli büyükşehir belediyelerinde görev değişikliği yapıldı. Bunlar: Pekin, Şangay, Tianjin ve Chong Ching idi. Bu şehirlerde milyonlarca insan yaşamakta ve bu şehirler direk olarak Pekin’deki merkezi hükümete bağlı ve iller statüsüne sahip şehirlerdir.

Kimler görevlerinde ayrılmak zorunda kaldı:

Eylül ayında, büyükşehir belediye başkanı Huang Xinggua’ya karşı yolsuzluk soruşturması başlatıldı. Görevinden alınmadan önce kendisi istifa ederek bunun önüne geçti.

Huang’ı tanıyanlar ve bu çevrelerle irtibatta olan kişiler onu Jiang Zemin’e yakınlığı ile tanıyorlardı. Başlangıçta Huang, Şanghay’ın güneyinde bulunan Ningbo liman şehrinde görevliydi. Göreve geldikten sonra Huang, tüm otoyolların girişine Jiang Zemin’in devasa portresini astırmış ve bu şekilde 2003 yılında Jiang ve çevresinin takdirini toplamıştı. Sonrasında ise, Tianjin Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. En son 2014 yılında, Tianjin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Parti sekreteri görevindeydi.

31 Ekim’de Wang Anshun, büyükşehir belediye başkanlık görevini bıraktı ve merkez hükümette görev aldı.

Wang önceleri Petrol Bakanlığı’nda görevliydi ve orada petrol oligarşisi Zhou Yonkang (şuanda müebbet hapis cezası çekmekte ve o, Falun Gong uygulayıcılarına başlatılan zulmün baş mimarlarından birisi idi) ile yakından tanışıyordu. 2000 yılından önce, Zhou’nun petrol sektöründe aktif olduğu dönemde, Wang onun yardımıyla kariyerinde hızla yükseliyordu. Sonraki dönemlerde Wang, Şangay ve Pekin’de lider pozisyonlarında görevler üstlendi. Pekin’de “Siyaset ve Hukuk Komitesi”nde görevli olan Wang, 2008 Olimpiyat Oyunları’ndan önce, Çin’in başkentinde Falun Gong’a karşı işlenen insanlık suçundan sorumlu kişilerin başında gelmekteydi. Bu durum, WOIPFG (Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Organizasyonu) insan hakları örgütü tarafından detaylı bir biçimde incelenmiş ve bir rapor hazırlanmıştır.

30 Aralık’ta Huang Qifan, Chongqing Büyükşehir Belediye başkanı görevinden istifa ederek ayrıldı.

Huang Qifan, Jiang Zemin’in adamlarından biriydi. O, 1983’den 2001 yılına kadar Şangay yönetiminde görevliydi ve o zamanlar Jiang Zemin’in ÇKP (Çin Komünist Partisi) Şangay şefiydi.

Huang, Şangay hükümetinin genel sekreter yardımcısı olarak görevliydi ve bu dönemden sonra Bo Xilai (Chongching’in eski parti şefi) ile beraber çalıştı. Bo Xilai şuanda müebbet hapis cezası çekmekte ve o, Falun Gong uygulayıcılarına uygulanan yasa dışı organ ticaretinin baş sorumlularından bir tanesiydi.

Huang, Bo Xilai’ın kariyerinin sonlandığı ve düşüşe geçtiği dönemde Chongching Büyükşehir Belediye Başkanı görevine sahipti, o ve Bo Xilai çok yakın ilişkileri ile biliniyordu.

Yiyuan Zhou ve Rosemarie Fruehauf, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.